Bóle w klatce piersiowej
Odczuwane bóle w klatce piersiowej zaliczane są do grupy dolegliwości, które szczególnie niepokoją pacjentów, ponieważ pierwsza myśl, jaka się rodzi w głowie w takim przypadku to są problemy związane z sercem. Jednakże ta przypadłość może być skutkiem wielu różnorakich chorób, rozgrywających się w narządach wewnętrznych klatki piersiowej, w jej ścianach, a także poza nią. W związku z tym przyczyny są zróżnicowane. Sprawdź, jakie schorzenia mogą być źródłem odczuwania bólu w okolicach klatki piersiowej.
Schorzenia układu sercowo naczyniowego
- Dławica piersiowa - nazywana jest także dusznicą bolesną. Jest to choroba spowodowana niedokrwieniem mięśni serca. Charakteryzuje się intensywnym, gniotącym bólem zamostkowym oraz uczuciem duszności. Ból ten najczęściej występuje zaraz po wysiłku fizycznym, a ustępuje podczas odpoczynku.
- Tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej - jest to schorzenie polegające na pęknięciu błony środkowej aorty w wyniku powstania krwiaka śródściennego. Objawia się silnym, rozrywającym bólem w klatce piersiowej i plecach. Powodem wystąpienia tej choroby może być sędziwy wiek oraz nadciśnienie tętnicze.>
- Zapalenie mięśnia sercowego - jest stanem zapalnym rozgrywającym się w warstwie mięśniowej serca. Najczęstszymi przyczynami zapalenia są zakażenia bakteryjne i wirusowe. Oprócz bólu w klatce piersiowej występuje także gorączka, duszności lub nadmierne zmęczenie.
- Zawał serca - określany jest mianem martwicy mięśnia sercowego, pojawiającej się na skutek niedokrwienia. Ból jest o podobnej charakterystyce jak w przypadku dusznicy bolesnej, ale o większym nasileniu.
Schorzenia układu pokarmowego
- Zespół Boerhaavego - rozerwanie przełyku powodujący nagły, silny ból zamostkowy. Wywołany jest głównie wymiotami lub zabiegami instrumentacyjnymi takich jak gastroskopia lub echokardiografia przezprzełykowa.
- Choroba wrzodowa - charakteryzuje się występowaniem wrzodów trawiennych, występująca także w dwunastnicy. Wywołuje ból w nadbrzuszu lub okolicy dolnej części klatki piersiowej, nasilający się szczególności w pozycji leżącej.
- Zapalenie trzustki - może mieć charakter ostry lub przewlekły. Podobnie jak w przypadku choroby wrzodowej, objawia się bólem w nadbrzuszu lub w dolnej części klatki piersiowej, również nasilający się w pozycji leżącej. Nadmierne spożywanie alkoholu może zwiększyć ryzyko zachorowania.
- Zaburzenia motoryki przełyku - w trakcie tych zaburzeń pojawiają się w trudności podczas przełykania. Wywołuje częsty i długotrwały ból.
Schorzenia układu oddechowego
- Zapalenie płuc - stan zapalny płuc atakujący pęcherzyki płucne. Wywołane jest zwykle infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi, a charakteryzuje się m.in. gorączką, kaszlem, dreszczami oraz dreszczami.
- Zatorowość płucna - schorzenie spowodowane przez zatory zamykające światła naczyń w krążeniu mniejszym. Cechuje się bólami opłucnowymi, dusznościami oraz tacykardią. Może wystąpić również gorączka i plucie krwią.
- Odma opłucnowa - polega na wtargnięciu powietrza pomiędzy dwoma warstwami jamy opłucnej. Objawia się promieniującym bólem w klatce piersiowej, dusznościami i suchym kaszlem.
- Zapalenie opłucnej - może występować jako powikłanie po zapaleniu płuc, gruźlicy, zatorowości płucnej lub wirusowym zarażeniem dróg oddechowych. Jest schorzeniem w przebiegu którego gromadzi się płyn w jamie opłucnej, który zaburza właściwą ruchomość klatki piersiowej. Może to być konsekwencja niewydolności układu oddechowo-krążeniowego. Cechuje się nasilającym się bólem podczas oddychania oraz kaszlem.
Autor : Grzegorz Kozłowski
Komentarze do: Bóle w klatce piersiowej