Serce bije nieregularnie
Wrażliwość na rytm pracy serca jest różna dla każdej jednej osoby. Dla niektórych szybkie, lecz miarowe bicie serca będzie już nieregularnym rytmem. Lekarz może rozpoznać prostą arytmię za pomocą stetoskopu, jednak pewno można uzyskać dopiero po badaniu EKG.
Dokładne obserwowanie pulsu, może wykazać że tempo pracy serca zmienia się w niewielkim stopniu w rytm oddechu. Autonomiczne drogi nerwowe doprowadzają do spowolnienia bicia serca w trakcie wydechu i pozwalają na szybszą pracę podczas wdechu. W niektórych przypadkach arytmia jest szczególnie mocno wyczuwalna i może powodować niepokój u chorego.
Objawy:
- nie występują żadne inne objawy
- widać wyraźny związek arytmii z oddechem
- tempo bicia serca zwiększa się lub zmniejsza o 10 uderzeń na minutę
Zespół chorego węzła zatokowego polega na zaburzeniach rytmu i przewodnictwa serca ze znaczącym zwolnieniem rytmu węzła zatokowego (poniżej 60/min). Głównym objawem klinicznym jest wolny rytm zatokowy, nieprzyspieszający lub przyspieszający tylko nieznacznie po wysiłku i atropinie.
Objawy:
- zmienny puls – od bardzo szybkiego do bardzo wolnego
- czasem mogą nie istnieć żadne objawy lecz niekiedy może dochodzić do omdlewania i utraty przytomności
Skurcze dodatkowe są bardzo powszechnie występującym objawem. Zdarza się, że skurcze dodatkowe mogą powodować wrażenie nieregularnej pracy serca. Do zdiagnozowania potrzebne jest badanie EKG.
Zator płuc
Zator płuc jest to stan kliniczny, w którym dochodzi do zamknięcia jednej z tętnic płucnych materiałem zatorowym. Materiał zatorowy jest to zwykle skrzep pochodzący z żyły w łydce. Po oderwaniu się od wewnętrznej części naczynia skrzeplina przemieszcza się z krwią do serca a następnie do krążenia płucnego.
Objawy:
- nagłe uczucie ucisku w klatce piersiowej
- problemy ze złapaniem oddechu
- czasem pojawia się ostry ból i plucie krwią
- szybki rytm bicia serca, wahający się regularnej do nieregularnej pracy serca
Komentarze do: Serce bije nieregularnie