Serce bije powoli
Serce bije powoli, gdy częstość uderzeń wynosi poniżej 60 na minutę. Wolną pracę serca często diagnozuje się przypadkowo. Jeżeli serce bije poniżej 40 razy na minutę może to powodować zawroty głowy, dezorientację i splątanie. Wyróżnia się dwie podstawowe przyczyny wolnej pracy serca: naturalny rozrusznik serca wysyłający tak wolne sygnały lub blokada tych sygnałów.
Wolne bicie serca bardzo często obserwuje się u sportowców i osób dbających o swoją kondycję.
Lekarstwa
Głównymi lekami powodującymi spowolnienie pracy serca są beta – blokery. Stosuje się je w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz dusznicy bolesnej. Doprowadzają serce do około 60 uderzeń na minutę. Innym lekiem wywołującym wolny puls jest dioksyna.
Blok serca
Blok serca powodowany jest zaburzeniami przewodzenia impulsów elektrycznych w układzie bodźco – przewodzącym. Sygnał elektryczny z rozrusznika dochodzi pierwsze do przedsionków, a potem do komór serca, zapewniając dzięki temu odpowiednią synchronizację ich pracy. Bloki serca polegają na spowolnieniu lub braku przewodzenia impulsu na różnej wysokości tego układu. Zazwyczaj do powstania takiego stanu przyczynia się starszy wiek lub słabe ukrwienie serca.
Objawy:
- zmęczenie
- ciągłe zawroty głowy
- nagłe utraty przytomności
- uczucie wolno bijącego serca
Niedoczynność tarczycy polega na niedoborze produkcji hormonu tarczycy. Choroba prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych i występuje około 5 krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta gwałtownie z wiekiem.
Objawy:
- sucha i szorstka skóry
- przybywanie na wadze
- zaparcia
- bóle mięśniowe
- słaba odporność na zimno
- ciągłe zmęczenie
- chrypka
Zespół chorego węzła zatokowego wynika z niewydolności węzła przedsionkowo – zatokowego. Przyczyną zespołu chorego węzła zatokowego jest organiczne uszkodzenie węzła zatokowego na tle zapalnym, niedokrwiennym lub zwyrodnieniowym.
Objawy:
- wolny rytm zatokowy
- kołatanie serca
- ciągłe zmęczenie
- napadowe zawroty głowy
U niektórych ludzi powolny puls jest cechą wrodzoną. Jednakże lekarze zalecają przeprowadzenie badań w celu poszukania innych ewentualnych chorób serca.
Mało prawdopodobne przyczyny powoli bijącego serca:
Kardiomiopatia
Kardiomiopatia jest to bardzo częsta choroba mięśnia sercowego. Choroba ta polega na powiększeniu, przeroście tego mięśnia lub sztywności komór serca. Wyróżnia się 3 główne typy kardiomiopatii: rozstrzeniową, przerostową i restrykcyjną. Jednym z głównych objawów jest gwałtowne pojawienie się niewydolności serca z jego szybką lub wolną pracą.