Pęcherze
Pęcherze są zbiornikami płynu pomiędzy różnymi warstwami skóry. Mogą mieć one różną wielkość i kształt. Większe niż 5 mm określane są jako pęcherze, natomiast mniejsze jako pęcherzyki.
Uraz
Istnieje wiele możliwości, które mogą wywołać pęcherze. Zaliczyć można do nich wysoką lub niską temperaturę, tarcie, żrące chemikalia, niektóre gatunki roślin i zwierząt, meduzy oraz ukąszenia insektów.
Objawy:
- pęcherze powstają w miejscu wystąpienia urazy
- skóra wokół nich jest zaczerwieniona
Egzema jest to powierzchowny stan zapalny skóry. Jest chorobą o podłożu alergicznym. Najbardziej nasilona jest w miejscach zaginania się skóry, np. na łokciach czy z tyłu kolan.
Objawy:
- zaczerwienienie
- swędzenie
- pieczenie
- pęcherzyki
- łuszczenie
- strupy
Opryszczka zwykła, zwana potocznie zimnem wywołana jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy HSV1 i HSV2. Opryszczka ta może spowodować pęcherze w dowolnym miejscu na ciele. Najczęściej pojawia się jednak na ustach, wywołując krwawiące ranki.
Objawy:
- podrażniona skóra
- mrowienie
- niewielkie grudki, które przekształcają się w pęcherzyki
- powstają strupki
- opryszczka mija po około 10 – 14 dniach
Liszajec jest to zakaźna choroba skóry łatwo przekazywana przez bezpośredni kontakt z ludźmi. W niektórych przypadkach dochodzi do powstawania głębokich pęcherzowych owrzodzeń skóry, które wywołują powodujący blizny stan zwany niesztowicą.
Objawy:
- czerwone kropki, przekształcające się później w pęcherze
- sączenie się wydzieliny koloru miodowego
- strupy
- zazwyczaj pojawia się wokół ust, na twarzy i uszach
Ospa wietrzna należy do jednej z najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Pierwsze objawy ospy pojawiają się po 14 dniach od wniknięcia wirusa do organizmu. Przebycie choroby daje trwałą odporność.
Objawy:
- skupiska czerwonych i wniesionych ponad skórę plamek
- gorączka
- rozbicie
- pęcherzyki
- krostki pękają i pokrywają się strupami
Półpasiec jest późnym powikłaniem ospy wietrznej. Wirus może zostać uaktywniony po wielu latach uśpienia w nerwach objętych poprzednio chorobą. Niekiedy zaczyna się bardzo niewinnie, lecz może prowadzić do wielu poważnych dolegliwości.
Objawy:
- na początku występuje swędzenie na jednej połowie ciała
- ból staje się coraz silniejszy
- zaczerwienienie i niewielkie grudki
- pęcherzyki
- strupy goją się w ciągu miesiąca
- ból może utrzymywać się jeszcze przez bardzo długi czas
Rumień wielopostaciowy jest ostrą i zapalną zmianą skórną. Często związany jest z reakcją na leki lub z infekcją. Występuje zazwyczaj u nastoletnich i młodych mężczyzn. Leczenie polega na zlikwidowaniu przyczyny.
Objawy:
- obszerne i bolesne wrzody wewnątrz ust
- zapalenie dziąseł
- strupy na ustach z plamkami krwi
- wrzody mogą pojawiać się także na skórze
Pemfigoid
Pemfigoid występuje najczęściej u osób w starszym wieku. Zaliczany jest do chorób autoimmunologicznych. Konieczne jest wprowadzenie zdecydowanego leczenie, np. steroidami.
Objawy:
- nagłe pojawienie się pęcherzy na kończynach i tułowiu
- pęcherze wypełnione są płynem wymieszanym z krwią
- mogą wystąpić na zaczerwienionej lub spuchniętej skórze
Łuszczyca krostkowa jest rzadką odmianą łuszczycy. Charakterystycznym objawem są pęcherzyki wypełnione ropą pojawiające się na suchej skórze. Ich uszkodzenie skutkują powstaniem strupów.
Opryszczkopodobne zapalenie skóry
Opryszczkopodobne zapalenie skóry występuje bardzo rzadko, ma podłoże autoimmunologiczne. Prawie zawsze związane jest z celiakią. W leczeniu konieczne jest wprowadzenie diety bezglutenowej ograniczające zmiany skórne. Niekiedy potrzebne jest także leczenie farmakologiczne, np. dapsonem.
Objawy:
- swędząca wysypka
- najczęściej pojawia się na łokciach, kolanach i pośladkach
- liczne, bardzo swędzące pęcherze
Pęcherzyca zwykła jest bardzo rzadką chorobą dotykającą osoby po 50 roku życia. Pęcherzycy nie da się wyleczyć, jednak terapia steroidami i antybiotykami może poprawić stan chorego.
Objawy:
- pęcherze pokrywające dużą część ciała
- pojawiają się na skórze i błonach śluzowych
- pęcherze są o cienkich ściankach i łatwo ulegają przerwaniu
- bolesna, zaczerwieniona i sącząca się skóra
Porfiria skórna późna związana jest z uszkodzeniem wątroby wywołanym uzależnieniem alkoholowym. Na skórze wystawionej na działanie promieniowanie UV pojawiają się pęcherze. Po pewnym czasie skóra bliznowacieje i przebarwia się. Głównym elementem leczenia jest odstawienie alkoholu.
Pęcherzowe oddzielanie się naskórka
Pęcherzowe oddzielanie się naskórka jest chorobą dziedziczną. Można wyróżnić jej kilka odmian, jednak wszystkie występują bardzo rzadko. Pęcherze wywołane są drobnymi urazami, zazwyczaj otarciami. Po urazie dochodzi do zainfekowania rany.
Zespół poparzonej skóry
Zespół poparzonej skóry u dorosłych wywoływany jest przez wrażliwość na działanie lekarstw. Natomiast u dzieci wywołuje go infekcja.
Objawy:
- nagłe pojawienie się złego samopoczucia i ogólne rozbicia
- gorączka
- rozległe zaczerwienienie skóry
- pęcherze i pęcherzyki łącząc się sprawiają, że duże płaty skóry oddzielają się
Komentarze do: Pęcherze