Przebarwienie miejscowe – sine, niebieskie
Przebarwienia miejscowe o zabarwieniu sinym lub niebieskim mogą pojawiać się praktycznie w każdym miejscu na ciele. Najczęstszą przyczyną takich przebarwień jest sinica. Do innych przyczyn można zaliczyć znamię błękitne, siność siatkowatą oraz plamę mongolską niebieską.
Sinica
Sinica jest objawem niewystarczającego nasycenia tlenem krwi. Charakterystyczne jest sinawo – niebieskie zabarwienie skóry, błon śluzowych i paznokci. Sinicę można podzielić na centralną i obwodową. Główne przyczyny sinicy to zaburzenia oddychania, niewydolność krążenia oraz przecieki żylno – tętnicze.
Plama mongolska – niebieska
Plama mongolska niebieska jest to wyglądające jak siniak znamię pojawiające się głównie na pośladkach i w okolicy lędźwiowej. Występuje przeważnie u dzieci azjatyckich i pochodzących z Karaibów. Bardzo łatwo pomylić ją z siniakiem. Zazwyczaj plama ta ma średnicę kilku centymetrów. Zazwyczaj pozostaje do końca życia, ale nie jest groźna i nie wymaga leczenia.
Znamię błękitne
Znamię błękitne zazwyczaj jest obecne od urodzenia. Może pojawić się w każdym miejscu na ciele. Często ma niewiele ponad kilka milimetrów średnicy. Niebieskie zabarwienie wywołane jest obecnością melanocytów w skórze właściwej.
Siność siatkowata
Siność siatkowata jest to schorzenie dermatologiczne mające postać sinawo – niebieskich plam. Białe obszary skóry otoczone są siatką niebieskawych naczynek krwionośnych. Zmiany skórne powiekszają się pod wpływem zimna.