Przebarwienie ogólne – brązowe
Przebarwienia ogólne występują praktycznie u każdej osoby. U niektórych takie zmiany na skórze mogą wywoływać niepokój. Istnieją dwie główne przyczyny przebarwień – piegi i hemochromatoza.
Piegi pojawiają się głównie z powodu zwiększonej ekspozycji skórnej na słońce. Ich występowanie związane jest z genetycznie uwarunkowanym szybszym tempem syntezy melaniny. Piegi pojawiają się głównie u dzieci i młodzieży, u niemowlaków nie występują. Piegi mogą zmieniać barwę na ciemniejszą i zlewać się ze sobą.
Najczęściej występują na twarzy, barkach i ramionach, lecz mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele. Możliwe jest rozjaśnienie piegów domowymi sposobami, kremami, zabiegami w salonach kosmetycznych. Piegów nie wiąże się z żadnymi chorobami skóry.
Hemochromatoza
Hemochromatoza, inaczej cukrzyca brunatna jest to dziedziczne zaburzenie związane z krwią powodujące zaburzenia metabolizmu żelaza. Choroba ta wywołuje zwiększone wchłanianie przez jelita żelaza z pokarmu. Szczyt zachorowalności przypada między 40, a 60 rokiem życia. Choroba może przyczyniać się do powstania cukrzycy, marskości wątroby, zapalenia stawów czy zaburzeń pracy serca.
Typowe objawy:
- spadek masy ciała
- osłabienie
- ból stawów
- przedwczesna menopauza
- zaburzenia wzwodu
- szarobrązowe zabarwienie skóry z metalicznym połyskiem.