Zaskórniki otwarte i zamknięte / trądzik
Bardzo wiele osób cierpi na ciągle pojawiające się zaskórniki na ich twarzy. Nie muszą one wcale oznaczać żadnej choroby. Do powstania zaskórnika dochodzi jeśli zablokowaniu ulegną pory skóry.
- otwarte - zablokowane, zanieczyszczone pory skóry, które tworzą się jeśli pory skóry są częściowo otwarte, wówczas zgromadzone w nich sebum, (łój), martwe komórki skóry, bakterie znajdują się blisko powierzchni, mają kontakt z powietrzem, w wyniku procesów utleniania pojawia się ciemny kolor – czarne kropki.
- zamknięte - są to zablokowane sebum, martwymi komórkami skóry, bakteriami - całkowicie zamknięte pory skóry. Nie dochodzi do kontaktu z powietrzem, dlatego maja one kolor biały. Zwykle są bardziej miękkie i łatwiej je usunąć niż zaskórniki otwarte.
Niekiedy dochodzi do wytworzenia się z zaskórników trądziku pospolitego.
Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych. Pojawia się zazwyczaj u nastolatków i osób młodych. Trądzik związany jest z nadczynnością gruczołów łojowych, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowej sprężystości skóry oraz jej odpowiedniego nawilżania.
Trądzik charakteryzuje się występowanie grudek i krostek wypełnionych ropnym materiałem. Znajdują się one zazwyczaj tuż pod powierzchnią skóry. Trądzik pospolity jest chorobą przewlekłą, lecz ustępuje zazwyczaj w 20 – 30 roku życia.
Można wyróżnić następujące rodzaju trądziku:
- młodzieńczy
- ropowiczy
- skupiony
- bliznowcowy
- wywołany
- z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu.
Komentarze do: Zaskórniki otwarte i zamknięte / trądzik