Ból twarzy
Ból twarzy może być wywołany przez wiele różnych czynników. Poniżej omówione zostały przyczyny bólu, który występuje bez widocznych zmian na twarzy. Dlatego nie uwzględniono np. półpaśca.
Schorzenie zębów
W przypadku, gdy bez oczywistej przyczyny pojawi się ból twarzy, najpierw powinniśmy sprawdzić stan zębów oraz dziąseł. Ból może być wywołany ropniem.
Zapalenie zatok
Zapalenie zatok jest to stan zapalny zatok przynosowych. Zazwyczaj zaczyna się od zwykłego kataru. Przyczyną zapaleń zatok zazwyczaj są wirusy. Rozróżnia się zapalenie ostre (trwa do 4 tygodni), podostre (4 – 12 tygodnie) i przewlekłe (powyżej 12 tygodnie).
Objawy:
- uporczywe objawy przeziębienia
- żółta lub zielona wydzielina z nosa
- ból czoła i policzków, zwłaszcza podczas schylania się
- nosowe brzmienie głosu
- gorączka
- ogólne osłabienie
Ból przeniesiony powstaje, ponieważ system nerwowy łączy się w wielu miejscach. Ból powstający w jednym miejscu może zostać przeniesiony w inne miejsce. Ból taki może pochodzić np. z zatok.
Dysfunkcja stawu skroniowo – żuchwowego
Staw ten znajduje się w miejscu, gdzie żuchwa łączy się ruchomo z czaszką. Częstym objawem dysfunkcji jest przeskakiwanie lub „trzaskanie” żuchwy, a niekiedy nawet jej chwilowe unieruchamianie. Stan zapalny wywołany jest zazwyczaj urazem bądź podeszłym wiekiem chorego.
Objawy:
- ból występujący z przodu tuż pod uchem
- niekiedy promieniuje na twarz
- powiększa się podczas jedzenia lub poruszania szczęką
- odgłos trzaskania lub pękania przy otwieraniu lub zamykaniu ust
- zgrzytanie zębami w nocy
Migrena jest to silny, powtarzający się, rwący ból głowy trwający przez kilka godzin lub nawet dni. Szacuje się, że około 10 – 12% populacji cierpi z powodu migreny, przy czym prawie trzy razy częściej chorują kobiety.
Objawy:
- ostry i przeszywający ból głowy
- ból zazwyczaj obejmuje jedną stronę głowy
- światłowstręt
- niekiedy wymioty
- zdrętwienie lub osłabienie jednej kończyny przed pojawieniem się bólu głowy
Klasterowe bóle głowy, inaczej neuralgia Hortona często mogą być mylone z migreną. Podczas napadu bólu, oko często nabiega krwią, może także pojawić się nieznaczne przytkanie nosa po jednej stronie. Napady występują zazwyczaj w nocy i mogą trwać od kilkunastu minut do 3 godzin. Takie serie napadów trwają przez kilka tygodni, po czym ustępują.
Neuralgia poopryszczkowa
Neuralgia poopryszczkowa jest to uporczywy i palący ból występujący w miejscu uprzedniego ataku półpaśca.
Objawy:
- dotyka osób w starszym wieku
- ból jest na tyle ostry, że może wywoływać u chorych chęć popełnienia samobójstwa
- nawet lekkie dotknięcie danego obszaru może spowodować atak bólu
Nerwoból nerwu trójdzielnego może być przyczyną jednego z największych bóli doświadczanych przez człowieka. Przyczyną nerwobólu są zazwyczaj czynniki bezpośrednio drażniące nerw trójdzielny, np. zapalenie toczące się wokół nerwu, uszkodzenie, zaburzenia w ukrwieniu nerwu.
Objawy:
- dźgający i przerywany ból twarzy
- zazwyczaj jednostronny
- napad bólu może powstać wskutek dotknięcia twarzy lub bez wyraźnej przyczyny
Choroba nowotworowa
W przypadku, gdy osobą skarżącą się na ból twarzy jest nałogowy palacz należy rozważyć także ewentualność wystąpienia guza nowotworowego nosa, ust, zatok lub gardła.
Zespół Eagle,a
Zespół Eagle,a spowodowany jest wydłużeniem kościstego szpikulca od spodniej strony czaszki, tzw. wyrostka rylcowatego kości skroniowej. Głównym objawem jest napadowy, kłujący ból z boku szczęki tuż pod uchem. Ból może wywołać przełykanie, obracanie głowy, otwieranie ust lub badanie palpacyjne gardła.
Choroba Pageta
Choroba Pageta jest to zniekształcające zapalenie kości. Pojawia się zazwyczaj u osób po 40 roku życia. Nieodpowiedni metabolizm tkanki łącznej prowadzi do grubienia i deformacji kości, które pomimo zgrubienia są słabsze niż normalnie.
Objawy:
- przygarbiona i usztywniona postawa
- nieruchomy wyraz twarzy
- zniekształcenia kostne
- złamania
- niewydolność serca wynikająca z większego obciążenia
- pogorszenie wzroku i słuchu wskutek deformacji kości i uszkodzenia nerwów
- miejscowe bóle w zaatakowanych kościach, m.in.. kościach twarzy
Jeżeli u pacjenta pomimo wykonania szeregu badań nie znajduje się żadnej przyczyny bólu, wówczas ból taki określa się mianem atypowego. Leczenie polega na stosowaniu leków trójpierścieniowch, stosowanych w terapii depresji.