Pęcherze i owrzodzenia na twarzy
Na twarzy często pojawiają się różnego rodzaju pęcherze i owrzodzenia. Mogą być one spowodowane różnymi chorobami, mniej lub bardziej poważnymi.
Opryszczka zwykła, inaczej Herpes Simplex, powstaje wskutek zakażenia wirusem opryszczki. Cechą charakterystyczną jest to, iż pozostaje w organizmie w ukrytej formie, a ujawnia się w chwili osłabienia odporności. Opryszczka przenosi się przez bezpośredni kontakt, np. przez całowanie lub picie z jednej butelki. Utrzymuje się przez około 7 – 14 dni.
Objawy:
- podrażnienie na skórze w okolicy ust
- w miarę upływu czasu skóra staje się coraz bardziej bolesna
- pojawiają się małe pęcherzyki wypełnione płynem
- następuje pęknięcie pęcherzyków i tworzenie się strupów
Liszajec jest to choroba powierzchniowych warstw skóry. Występuje najczęściej u dzieci i charakteryzuje się bardzo łatwym sposobem zarażenia się. Zarazić się można przez bezpośredni kontakt z chorym lub dotykając jego rzeczy. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium potrzebne są antybiotyki, w lżejszych przypadkach wystarczająca będzie maść.
Objawy:
- pojawiają się pęcherze o takim wyglądzie jak u noworodków
- szybko pojawiają się strupy w kolorze miodowym
- zakażenie może roznieść się na znaczny obszar ciała
Egzema jest to powierzchniowy stan zapalny skóry. Egzema o podłoże alergicznym zwana jest atopowym zapaleniem skóry. Najczęściej powstaje przez kontakt z kosmetykami, lakierem do włosów lub paznokci. Leczona egzema znika całkowicie i nie pozostawia żadnych śladów.
Objawy:
- zaczerwienienie w miejscu kontaktu z substancją uczulającą
- czerwone, uniesione punkty
- sączące się pęcherzyki
- po pewnym czasie pokrywają się strupem
Półpasiec jest to specyficzna odmiana ospy wietrznej. Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyka osoby dorosłe. Choroba ta pojawia się u tych osób, które w przeszłości przeszły ospę, gdyż wirus ospy może pozostać w organizmie przez wiele lat w utajeniu. Jeżeli choroba obejmie ścianę nosa lub wnętrze nozdrza, może dojść do zajęcia gałki ocznej.
Objawy:
- wysoka temperatura
- zaczerwienie skórne
- pojawiające się bolesne pęcherzyki
- ogranicza się do jednej strony ciała
- znika po 14 dniach
Wrzód drążący
Wrzód drążący jest to mała zrakowaciała ranka, która praktycznie nigdy nie rozchodzi się na inne rejony ciała. U osób starszych występuje przeważnie w okolicy nosa, oczu, uszu lub ust. Leczenie jest zazwyczaj bardzo proste.
Objawy:
- najpierw pojawia się mały różowy guzek
- po kilku tygodniach dochodzi do owrzodzenia
- w przypadku braku odpowiedniego leczenia przenika do głębszych tkanek
Pęcherzyca zwykła
Pęcherzyca zwykła jest najcięższą odmianą pęcherzycy, gdyż pęcherze pojawiają się na skórze i na błonach śluzowych. Przyczynami rozwoju pęcherzycy zwykłej są prawdopodobnie czynniki genetyczne, przypuszcza się również, że zakażenia wirusowe mogą powodować rozwój choroby. Pęcherze pokrywają zazwyczaj dużą część ciała, najpierw pojawiają się na ustach. Pęcherze mają bardzo cienkie ścianki, łatwo może dojść do ich przerwania i sączenia się płynu.
Opryszczkopodobne zapalenie skóry
Opryszczkopodobne zapalenie skóry jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Zazwyczaj wiąże się z celiakią. W leczeniu ważne jest ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej, pomagającej ograniczyć zmiany skórne.
Objawy:
- swędząca wysypka umiejscowiona na łokciach, kolanach i pośladkach
- pojawiają się liczne, małe pęcherze
Pemfigoid jest to choroba autoimmunologiczna. Dotyka głównie osób po 60 roku życia, głównie kobiety. Pemfigoid pęcherzowy wykrywa się dzięki biopsji skóry, co powala na wykrycie obecności przeciwciał w obrębie błony podstawnej naskórka.
Objawy:
- nagłe pojawienie się pęcherzy na kończynach i tułowiu
- zaczerwieniona lub spuchnięta skóra
- pęcherze wypełnione płynem zmieszanym z krwią
Rumień wielopostaciowy jest to ostra, zapalna zmiana skórna. Zespół Stevensa – Johnsona jest ciężką odmianą rumienia wielopostaciowego. Obydwa są reakcją na infekcje lub lekarstwa. Większość przypadków pojawia się u osób młodych, chociaż nie ma określonego przedziału wiekowego, w którym rumień występuje częściej.
Objawy:
- czerwona wysypka o różnym kształcie
- pojawia się na całym ciele
- pojawiają się uniesione, czerwone zmiany i pęcherze
- gorączka
- ogólne rozbicie
- zapalenie płuc
- choroba nerek
Komentarze do: Pęcherze i owrzodzenia na twarzy