Wypieki na twarzy
Nagłe, niewyjaśnione zaczerwienienie skóry na twarzy może być bardzo kłopotliwe i niepokojące. Wypieki na twarzy są zwykle normalną reakcją na wstyd, gniew lub na inne silne emocje, ale mają również inne przyczyny. Zaczerwienieniu twarzy może towarzyszyć zaczerwienienie na szyi, ramionach i klatki piersiowej.
Czerwone policzki, pocenie się, uczucie gorąca, swędzenie skóry, a niekiedy pęcherze na twarzy są typowymi objawami towarzyszącymi wypiekom na twarzy. Jednakże istnieją również inne symptomy, które mogą pojawiać się przy zaczerwienieniu twarzy. Należą do nich niepokój, zawroty głowy i biegunki, zmęczenie i kołatanie serca.
Co mogą objawiać wypieki na twarzy?
Wypieki na twarzy indukowane są przez gwałtowny napływ krwi do naczyń krwionośnych pod powierzchnią skóry. Mogą mieć różne przyczyny. Poniżej znajdują się niektóre z najbardziej prawdopodobnych przyczyn wypieków na twarzy.
Emocje
Wypieki na twarzy mogą być objawem silnych emocji takich jak szczęście, czy gniew, a także podniecenia seksualnego. Takie przeżycia podnoszą tętno, co zwiększa ciśnienie krwi i objawiaja się zaczerwienieniem na twarzy.
Zmiana temperatury
Nagłe zmiany temperatury mogą spowodować pojawienie się wypieków na twarzy. Zjawisko to występuje, gdy organizm próbuje regulować temperaturę narządów wewnętrznych. Wchodząc z mrozu do ciepłego pomieszczenia (lub odwrotnie) policzki stają się czerwone, czego przyczną jest rozszerzanie się naczyń krwionośnych pod wpływm temperatury.
Wysokie ciśnienie krwi
Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie może powodować wypieki na twarzy. Dzieje się tak z powodu zatkanych lub zwężonych tętnic, które nie są w stanie pompować krwi. Wypieki na twarzy wystepują, ponieważ serce pompuje mocniej i podnosi ciśnienie krwi.
Zobacz także:
Menopauza
Wypieki na twarzy są bardzo powszechne u kobiet przechodzących klimakterium. W tym okresie często występuje uczucie uderzenia gorąca. Może być ono nagłe i dotyczyć jedynie twarzy lub też całego ciała. Twarz i szyja mogą stać się czerwone i spocone. Intensywność może się wahać od łagodnego uczucia ciepła do bardzo silnych uderzeń gorąca, które mogą nawet wybudzać ze snu.
Ćwiczenia
Wypieki na twarzy i zaczerwienienie ciała jest powszechne w czasie intensywnych ćwiczeń, które przyspieszają akcję serca i podwyższają ciśnienie krwi. Organizm reguluje przepływ krwi w celu odprowadzenia nadmiaru tlenu i krwi do mięśni. Wypieki na twarzy wynikają z szybkiego obiegu krwi w czasie wysiłku. W trakcie ćwiczeń produkowane jest ciepło, które podnosi temperaturę ciała.
Alkohol
Nadmierne spożycie alkoholu powoduje wypieki na twarzy. Alkohol jest środkiem pobudzającym, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, w ten sposób powodując zaczerwienienie twarzy.
Zespół spoliczkowanego dziecka (rumień zakaźny, choroba piąta)
Wypieki na twarzy mogą sygnalizować, iż rozwija się choroba zwana zespołem spoliczkowanego dziecka, rumieniem zakaźnym lub choroba piątą).
Pierwsze objawy choroby są bardzo ogólne:
- ból głowy,
- zmęczenie,
- stany podgorączkowe,
- ból gardła,
- nudności.
Po kilku dniach od wystąpienia objawów, rozwija się czerwona wysypka, która pojawia się najpierw na policzkach. Wysypka często rozprzestrzenia się na ramiona, nogi i tułowia w ciągu kilku dni. Trwa około tydzień.
Trądzik różowaty
Rodzaje trądziku różowatego
- Podtyp pierwszy, znany jako Erythematotelangiectatic Rosacea (ETR), wiąże się z zaczerwienieniem twarzy i widocznymi naczyniami krwionośnymi;
- Podtyp drugi, grudkowy, związany z wypryskami, często dotyka kobiety w średnim wieku;
- Podtyp trzeci, znany jako Rhinophyma jest rzadką postacią, która jest związana z pogrubienie skóry nosa. Zwykle dotyczy mężczyzn i często towarzyszy innym podtypom trądziku różowatego;
- Podtyp czwarty, trądzik różowaty skoncentrowany jest w okolicach oczu.
Wypieki na twarzy są objawem pierwszego z wymienonych wyżej rodzajów trądziku różowatego. Oprócz tego zauważyć można widoczne popękane naczynia krwionośne, obrzęk skóry, wrażliwość, szorstkość i łuszcenie się cery, a także kłucie i pieczenie.