Zaczerwienienie twarzy
Zaczerwienienie twarzy jest bardzo powszechnym objawem. Najczęściej spowodowane jest wysoką temperaturą otoczenia, zawstydzeniem lub alkoholem. Czynniki te powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, dzięki czemu skóra staje się bardziej ukrwiona. Zaczerwienienie może obejmować również szyję i górną częścią tułowia.
Trądzik różowaty jest to wysypka na ciele, która pojawia się głównie na skórze twarzy w okolicach nosa oraz otaczających go częściach policzków. Trądzik różowaty występuje głównie u kobiet w wieku od 30 – 60 lat. Powstaje on głównie na skutek zaburzeń hormonalnych.
Objawy:
- zaczerwienienie twarzy
- lśniąca skóra
- grudki zapalne
- rumień może pozostać na stałe
Padaczka jest chorobą dosyć powszechną, występuje u około 1% Polaków. Istotą choroby są powtarzające się napady padaczkowe, pojawiające się w skutek przejściowych zaburzeń czynności części lub całości mózgu. U chorej na padaczkę obserwuje się zaczerwienienie twarzy przed następującym atakiem.
Lekarstwa
Istnieje wiele lekarstw mogących powodować zaczerwienienie twarzy. Najczęstszymi są blokery kanału wapniowego, stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Menopauza
Menopauza jest to naturalny proces biologiczny w wyniku którego dochodzi do ustania menstruacji. Menopauza pojawia się zwykle pomiędzy 45, a 55 rokiem życia. Okres menopauzy może trwać parę lat.
Objawy:
- wahania nastroju
- uderzenia gorąca
- nadmierna potliwość
- problemy z koncentracją
- bezsenność
- zmiany w kośćcu
- łatwe czerwienienie się twarzy
Niedomykalność zastawki dwudzielnej
Niedomykalność zastawki mitralnej jest wadą nabytą serca i polega na cofaniu się krwi w czasie skurcze z lewej komory do lewego przedsionka. Niedomykalność zastawki mitralnej jest chorobą dość częstą. Chory przez długi czas może nie odczuwać żadnych dolegliwości.
Objawy:
- problemy z oddychaniem – duszność
- kaszel z odpluwaniem krwi
- zapalenie oskrzeli
- niewydolność serca
- zaczerwienienie twarzy, zwłaszcza pod oczami
Zespół rakowiaka jest grupą objawów pojawiających się u chorych na rzadki rodzaj nowotworu, zwany rakowiakiem. Przeważająca część objawów wynika z oddziaływania substancji wydzielanych przez guz.
Objawy:
- zaczerwienienie twarzy
- biegunka
- powiększenie wątroby
- zaburzenia sercowe
- świsty w klatce piersiowej
Barwiak chromochłonny jest to zazwyczaj łagodny nowotwór wytworzony z komórek chromochłonnych znajdujących się w rdzeniu nadnerczy. Istotą choroby jest nadmierne wydzielanie katecholamin, które powstają w naturalnych, fizjologicznych procesach.
Objawy:
- nadciśnienie tętnicze
- biegunka
- ból brzucha
- zaczerwienienie twarzy
- zimne poty
- uczucie niepokoju
Toczeń rumieniowaty układowy jest to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym. Chorują głównie osoby pomiędzy 30 , a 50 rokiem życia. Toczeń zajmuje skórę, prowadząc do powstania rumieni i charakterystycznego motyla na twarzy.
Objawy:
- wysypka
- ból stawów
- ogólne rozbicie organizmu
- wysypka na twarzy w kształcie motyla