Szukaj

Gęsty katar

Gęsty katar to nieprzyjemna dolegliwość, która spotyka niemal każdego, często nawet kilka razy do roku. Najczęściej jest bagatelizowana i leczona domowymi sposobami lub nieleczona wcale, ponieważ zazwyczaj spotyka się opinie, że katar to po prostu nieprzyjemny objaw przeziębienia, który należy przeczekać. Ale czy to zawsze jest prawda, co może oznaczać gęsty katar?

Przyczyny gęstego kataru

Zapalenie zatok przynosowych i błony śluzowej nosa

Gęsty katar jest wynikiem stanu zapalny błony śluzowej nosa, a czasami także zapalenia zatok przynosowych. Najczęściej ma podłoże wirusowe i wywołują go takie drobnoustroje jak rhinowirusy, koronawirusy i adenowirusy. Wtedy do zarażenia może dojść drogą kropelkową, najczęściej przez przebywanie wśród osób chorujących na katar, które kichając, rozpowszechniają wirusy w powietrzu, a następnie wszyscy, którzy je wdychają, są narażeni na zachorowanie. Już w pierwszej dobie po zarażeniu mogą wystąpić objawy w postaci rzadkiej, wodnistej wydzieliny.

Alergia, katar sienny

Przy alergiach objawy są bardzo podobne, z tym, że dodatkowo występują podrażnienie skóry, pieczenie oczu i uciążliwe swędzenie w nosie. Cechą charakterystyczną gęstego kataru wywoływanego przez alergeny jest jego ustąpienie niemal bezpośrednio po zerwaniu kontaktu z rośliną lub innym przedmiotem, na który jesteśmy uczuleni.

Katar sienny na początku może być wodnisty, jednak gdy z czasem gęstnieje i mętnieje, nabiera żółtawego lub zielonkawego koloru, możemy przypuszczać, że doszło do kataru infekcyjnego związanego z przeziębieniem.

Katar zatokowy

Jeśli katar przybiera postać gęstej, żółtej lub zielonkawej wydzieliny, to nie należy go lekceważyć. Taka trudna do usunięcia maź jest najczęściej objawem właśnie kataru zatokowego, którego nie wystarczy przeczekać, a należy leczyć, ponieważ może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Przyczyną występowania są bakterie, ponieważ najczęściej stan zapalny obejmuje wtedy nie tylko błonę śluzową, ale także zatoki przynosowe.

Jak powstaje gęsty katar?

Zdrowe zatoki przynosowe są wypełnione powietrzem i wyściełane błoną śluzową, która produkuje nawilżającą je wydzielinę, przesuwaną następnie w stronę ujść za pomocą mikroskopijnych rzęsek. Gdy występuje stan zapalny, błony śluzowe są obrzęknięte i zablokowują drogę, którą usuwany jest gesty katar, gromadząc go w przestrzeni zatok. Taki stan można rozpoznać po uczuciu rozpierania w okolicach zatok, bólach głowy i wrażeniu, że jest ona cięższa niż zazwyczaj oraz nieprzyjemnym uczuciu przy każdym schylaniu się. Nierzadko występują nawet osłabieniu zmysłu węchu i problemach z koncentracją.

Skutki nieleczonego gęstego kataru

Statystyki mówią, że co roku dorosła osoba przechodzi przeziębienie i przy tym gęsty katar nawet pięciokrotnie. Natomiast już co dziesiąta taka infekcja może mieć finał w ostrym zapaleniu zatok przynosowych, którym towarzyszy katar zatokowy, po trzech miesiącach przekształcający się w ostre zapalenie zatok.

Kiedy gęsty katar trzeba leczyć?

Prawidłowa odpowiedź to: zawsze. Nawet jeśli jest to katar wirusowy i pozbycie się go nie sprawia większych trudności  to należy pamiętać, że jeżeli nie ustąpi po tygodniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż przeistoczy się w zapalenie zatok. Prawdą jest, że nie ma konkretnego środka farmaceutycznego, zabijającego wywołujące gesty katar wirusy, ale za to w aptekach dostępnych jest wiele leków łagodzących objawy i przyspieszających leczenie.

Pozbycie się i wyleczenie gęstego kataru jest trudne. Dlatego zazwyczaj pierwszym etapem leczenia jest stosowanie leków, które mają za zadanie rozrzedzić śluz tak, aby mógł wydostać się na zewnątrz i nie zalegać w zatokach przynosowych. W tym celu można na przykład płukać nos preparatami z solą morską, ale najlepiej udać się do lekarza i zdać się na jego opinie przy doborze farmaceutyków, ponieważ może być konieczna kuracja antybiotykowa.

Zobacz także:

Domowe sposoby na gęsty katar

Jeżeli sytuacja nie ulega poprawie przez około dwa tygodnie i pojawiają się objawy świadczące o zapalaniu zatok, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie lekarskim.

Autor: Natalia Kocoń

Komentarze do: Gęsty katar

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz