Kaszel z krwawą flegmą
Kaszel z krwawą flegmą jest bardzo poważnym i niepokojącym objawem, którego nie wolno ignorować. Dolegliwość ta jest szczególnie niebezpieczna dla palaczy powyżej 50 roku życia. U osób młodszych bardziej prawdopodobne jest, że przyczyna nie jest zbyt poważna. Mimo to, każdorazowe pojawienie się krwistej wydzieliny powinno zostać przebadane.
Infekcja dolnych dróg oddechowych jest bardzo częstą chorobą, na którą zapewne cierpiała każda osoba. Chorobę leczy zazwyczaj się antybiotykami. Flegma ma zazwyczaj żółtawy lub zielonkawy kolor, niekiedy zawiera żyłki lub plamki krwi.
Objawy:
Zapalenie płuc
Zapalenie płuc wywołane jest wirusami, bakteriami, grzybami lub substancjami toksycznymi. Na zapalenie płuc najczęściej chorują dzieci oraz osoby starsze. Choroba prowadzi do przesączania się krwi z naczyń włosowatych do płuc, gdzie łączy się z flegmą.
Objawy:
- gorączka
- zimny pot
- kaszel
- duszność
- ból w klatce piersiowej
Rak płuc najczęściej wywołany jest paleniem papierosów. Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Rak ten zostaje przeważnie późno wykryty, dlatego w momencie rozpoznania u 80–90% chorych jest już za późno na radykalne leczenie.
Objawy:
- uporczywy kaszel
- świszczący oddech
- flegma z krwią
- duszność
- częste infekcje dolnych dróg oddechowych
- ból w klatce piersiowej
- brak apetytu
- spadek wagi
Rozstrzenie oskrzelowe są to trwałe zmiany powstające w następstwie uszkodzenia ściany oskrzela w wyniku zmian zapalnych. Ze względu na etiologię wyróżnia się rozstrzenie wrodzone i nabyte. Nabyte powstają zazwyczaj w przebiegu ciężkich zakażen bakteryjnych, wirusowych oraz chorób prowadzących do włóknienia płuc.
Objawy:
- męczący kaszel
- krwioplucie
- cuchnący oddech
- zmęczenie
- stany podgorączkowe
W niektórych przypadkach, nawet po wykonaniu różnych badań przyczyna może nie zostać rozpoznana.
Mało prawdopodobne przyczyny kaszlu z krwawą flegmą:
Niewydolność serca
Niewydolność serca jest chorobą spowodowaną uszkodzeniem mięśnia sercowego. Niewydolność występuje, gdy pojemność minutowa serca i ciśnienie tętnicze nie wystarczają do pokrycia aktualnych potrzeb metabolicznych ustroju. Najczęstszą przyczyną niewydolności serca jest nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa.
Objawy:
- narastająca duszność wysiłkowa
- obrzęk kostek
- zmęczenie
- osłabienie
- odkrztuszanie pienistej różowej flegmy
Zwężenie mitralne jest to wada serca, która polega na zmniejszeniu powierzchni przepływu krwi z lewego przedsionka do lewej komory serca. Zwykle jest powikłaniem gorączki reumatycznej. Częściej dotyka kobiet, a największa zachorowalność przypada na ludzi w młodym wieku.
Objawy:
- łatwa męczliwość
- narastająca duszność
- kaszel z odpluwaniem plwociny podbarwionej krwią
- ból w klatce piersiowej
- kołatanie serca
- nawracające zakażenia układu oddechowego