Kaszel z krwawą flegmą i ból w klatce piersiowej
Ból w klatce piersiowej może wskazywać na stan zapalny lub uraz opłucnej. Zapalenie opłucnej bardzo często związane jest z infekcjami dolnych dróg oddechowych. Kaszel z krwawą flegmą powinien być sygnałem do zgłoszenia się do lekarza.
Infekcja dolnych dróg oddechowych
Infekcja dolnych dróg oddechowych jest to bardzo częsta choroba, która szybko może doprowadzić do problemów z oddychaniem. Choroba leczona jest głównie antybiotykami. Występuje częściej u osób starszych i wyniszczonych.
Objawy:
- wilgotny kaszel z kolorową flegmą
- gorączka
- szybki oddech
- złe samopoczucie
- duszność
- sine usta i język
Zapalenie płuc wywołane może być przez wirusy, bakterie lub grzyby. Na zapalenie chorują głównie osoby starsze i dzieci. Najczęstszą przyczyną zapalenia płuc jest dwoinka zapalenia płuc. Odkrztuszana krew ma przeważnie rdzawe zabarwienie, nie zawiera raczej czystej krwi.
Objawy:
- osłabienie
- kaszel
- duszność
- gorączka
- ból w klatce piersiowej
Zator płucny powstaje w chwili, gdy tętnica dostarczająca krew do płuc zostaje zatkana skrzepem. Zwiększone ryzyko występuje u osób po operacji chirurgicznej, po zawale serca oraz u kobiet stosujących środki antykoncepcyjne.
Objawy:
- odpluwanie krwią
- ból zaostrza się podczas wdechu
- w przypadku rozległego zatoru pojawia się omdlenie, obfite poty oraz zapaść
W przypadku, gdy uraz klatki piersiowej jest na tyle poważny, że może bezpośrednio uszkodzić płuca lub złamać żebro, które przebije płuco może wystąpić kaszel z krwawą flegmą oraz ból w klatce piersiowej,
Mało prawdopodobne przyczyny kaszlu z krwawą flegmą i bólu w klatce piersiowej:
Rak płuc z przerzutami do kości
Rak płuc jest jednym z najpopularniejszych nowotworów. Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów. Na nowotwór płuc znacznie częściej chorują mężczyźni – aż 85% przypadków zachorowań. W późniejszej fazie rak płuc może rozprzestrzenić się na inne części ciała, np. na kości. Jeżeli nastąpi przerzut do żebra może pojawić się uciążliwy ból w klatce piersiowej (w szczególności w nocy) oraz szczególnie bolesny punkt na żebrze.
Objawy:
- kaszel – na początku suchy, potem pojawia się wykrztuszanie śluzowej lub ropnej wydzieliny
- powracające stany zapalne płuc
- duszność