Kaszel z odkrztuszaniem flegmy
Kaszel połączony z odkrztuszaniem flegmy najczęściej wywołany jest niewielką infekcją płuc, dość szybko ustępującą u większości pacjentów. Może jednak okazać się, że przyczyna jest o wiele poważniejsza, mogą nią być takie choroby jak gruźlica, zapalenie płuc czy pylica.
Przeziębienie
Przeziębienie, inaczej wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa, gardła i krtani może być wywołane przez około 200 różnych wirusów. Objawy zwykle utrzymują się około 7 dni. Należy pamiętać, iż przeziębienie różni się od grypy.
Objawy:
- ból gardła
- uczucie drapania w nim
- stan podgorączkowy
- nieżyt nosa
- kaszel
Ostre zapalenie oskrzeli jest to zakażenie dróg oddechowych połączone z kaszlem trwający nie dłużej niż 3 tygodnie. Znacząca większość zapaleń oskrzeli wywołana jest wirus grypy A i B, wirusy paragrypowe, adenowirusy oraz rynowirusy.
Objawy:
- kaszel
- odkrztuszanie flegmy
- ogólne rozbicie
- gorączka
- niekiedy słyszalny podczas oddychania świst
- duszności – szczególnie po wysiłku
- bóle kości i mięśni
Infekcją dolnych dróg oddechowych może towarzyszyć zapalenie opłucnej. Objawia się ono dźgającym bólem między żebrami w trakcie wdechu.
Objawy:
- uciążliwy kaszel z odkrztuszaniem flegmy
- gorączka
- ogólne złe samopoczucie
- nadmierna potliwość
Przewlekłe zapalenie oskrzeli występuje, gdy kaszel z flegmą i świsty podczas oddychania trwają przez wiele tygodni, a nieraz nawet przez znaczną część roku. Choroba występuje głównie u osób palących i narażonych na długotrwałe przebywanie w mocno zapylonych pomieszczeniach.
Objawy:
- przewlekły kaszel
- często występujące zapalenia oskrzeli
Zapalenie płuc jest groźną chorobą układu oddechowego, mogąca nawet zagrażać ludzkiemu życiu, gdy nie jest leczona. Najbardziej podatne na zachorowanie są noworodki, małe dzieci oraz osoby w starszym wieku.
Objawy:
- ogólne osłabienie
- bóle mięśniowe
- nagła, wysoka gorączka
- dreszcze
- kaszel – najpierw suchy, a później przechodzący w wilgotny z odkrztuszaniem flegmy
- duszność lub szybki oddech
- ból w okolicy zakażonej części płuca
Rozstrzenie oskrzelowe
W przebiegu rozstrzenia oskrzelowego załamaniu ulega struktura płuca, zmniejszając przez to ich wydajność. W celu potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie prześwietlenia płuc.
Objawy:
- cuchnący oddech
- nasilający się przewlekły kaszel
- duża ilość odkrztuszanej flegmy
Gruźlica jest chorobą zakaźną układu oddechowego. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby obciążone HIV i AIDS, mieszkające w złych warunkach, alkoholicy oraz imigranci z Trzeciego Świata.
Objawy:
- spadek wagi
- brak apetytu
- ból w klatce piersiowej
- ogólne rozbicie i zmęczenie
- duszności
- kaszel
- powiększone węzły chłonne
Ropień płuc obecnie występuje dość rzadko, jest to ograniczone ropne zapalenie tkanki płucnej. Jest to ciężka choroba, mogąca skutkować bardzo poważnych powikłaniami, nawet śmiercią.
Objawy:
- kaszel
- dreszcze
- powracająca wysoka gorączka
- odkrztuszanie dużej ilości flegmy
Wciągnięcie ciała obcego do dróg oddechowych najczęściej zdarza się u dzieci. Przez przypadek dziecko, wraz z wdychanym powietrzem może wciągnąć jakiś niewielki przedmiot. Powoduje to atak kaszlu, który jednak nie zawsze jest zauważony przez rodziców. Następnie rozwija się infekcja dolnych dróg oddechowych, a dziecko staje się wyczerpane i smutne.
Pylica płuc
Pylica płuc jest przewlekłą chorobą układu pokarmowego, wywołaną długotrwałym wdychaniem pyłów. Pylica zaliczana jest to chorób zawodowych, dotykającą głównie górników. W przebiegu choroby, płuca coraz bardziej się usztywniają i tracą zdolność do prawidłowego rozszerzania się.
Objawy:
- kaszel
- duszność
- świsty podczas oddychania
- ból w klatce piersiowej
- trudności w oddychaniu
Mukowiscydoza jest jednym z najczęściej występujących schorzeń genetycznych u ludzi. Przyczyną mukowiscydozy jest wrodzony defekt, który przyczynia się do zagęszczenia śluzu, czego wynikiem jest zaleganie wydzieliny w przewodach trzustkowych i układzie oddechowym.
Objawy:
- biegunka
- utrata wagi
- przewlekły kaszel
- zapalenie płuc i oskrzeli
- słaby przyrost masy ciała
AIDS, inaczej zespół nabytego niedoboru odporności jest to końcowa faza zakażenia wirusem HIV. Na zachorowanie najbardziej narażeni są narkomani, homoseksualiści, biseksualiści oraz heteroseksualiści z wieloma partnerami.
Objawy:
- ogólne, długo trwające rozbicie
- nadmierna potliwość
- zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych
- powiększone węzły chłonne
- utrata wagi
- ból mięśni i stawów