Objawy MERS
Objawy MERS w pierwszym stadium choroby są bardzo podobne do oznak niegroźnej infekcji dróg oddechowych, w związku z czym łatwo o postawienie błędnej diagnozy. Typowe pierwsze objawy MERS to gorączka, kaszel i duszności. Wystąpienie jakichkolwiek symptomów u chorego znajdującego się w grupie ryzyka nie powinno być jednak bagatelizowane, gdyż MERS może w krótkim czasie spowodować śmierć pacjenta.
Objawy MERS, zwłaszcza jeżeli wystąpią u osoby z osłabionym systemem immunologicznym, szybko stają się o wiele poważniejsze i wymagają natychmiastowej hospitalizacji.
Objawy MERS według statystyk
Na podstawie analizy 47 przypadków zachorowań, które wystąpiły w Arabii Saudyjskiej naukowcy określili jakie objawy wywołuje najczęściej wirus MERS. Według obserwacji u 98% pacjentów wystąpiła gorączka, u 83% kaszel, u 72% duszności, u 32% mialgia (mięśnioból). Stosunkowo często pojawiającymi objawami były dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak: biegunka - 26%, wymioty – 21% i ból brzucha – 17%. W przypadku 72% pacjentów konieczne było zastosowanie wspomagania oddychania. W przeprowadzonym badaniu okazało się też, że liczba zainfekowanych mężczyzn była ponad trzykrotnie większa niż liczba chorych kobiet.
Objawy MERS a czynniki ryzyka
W niektórych przypadkach zdarza się, że u zakażonej wirusem MERS osoby w ogóle nie występują żadne oznaki infekcji. Choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo lub ma łagodny przebieg u osób, które mają silną odporność. Zgon i ostre powikłania występują głównie u tych pacjentów, którzy wcześniej poważnie chorowali np. na nowotwór, byli w zaawansowanym wielu lub którzy leczyli się na choroby takie jak cukrzyca, przewlekłe choroby nerek, serca czy płuc.
Objawy MERS w późnym stadium choroby
Jak do tej pory odsetek przypadków śmiertelnych u pacjentów zakażonych wirusem MERS wynosi ponad 36%. Do zgonu najczęściej dochodzi w wyniku ostrego zapalenia płuc lub z powodu wysokiej gorączki. MERS często prowadzi do ostrej niewydolności dróg oddechowych i zaburzenia funkcjonowania pracy nerek. U niektórych pacjentów może wystąpić wstrząs septyczny, problemy z krzepliwością krwi i zapalenie osierdzia.
Leczenie objawów wirusa MERS
Jak do tej pory nie znaleziono żadnego leku na MERS. Chorobę leczy się objawowo obniżając gorączkę, kontrolując bilans płynów oraz podając środki przeciwbólowe i przeciwwirusowe. U wielu chorych w wyniku powstania niewydolności układu oddechowego potrzebne jest wspomaganie oddychania i podawania tlenu o dużym stężeniu. W ciężkich przypadkach, kiedy płuca przestają pracować, zachodzi konieczność stosowania wentylacji mechanicznej, która wspomaga sztucznie proces oddychania. Ze względu na to, że postępująca choroba prowadzi niekiedy też do zaawansowanej dysfunkcji nerek i serca, w niektórych przypadkach niezbędne jest stosowanie terapii podtrzymującej pracę określonych organów.
Komentarze do: Objawy MERS