Trudności w połykaniu i ból
Trudności w połykaniu połączony z bólem są bardzo często dolegliwością dotykającą każdego z nas. W większości przypadków objaw ten wywołany jest przez zwykłe, mało groźne choroby.
Zapalenie migdałków
Zapalenie migdałków występuje szczególnie często u dzieci. Objęte chorobą są migdałki znajdujące się z tyłu jamy ustnej, po obu stronach gardła.
Objawy:
- powiększone migdałki
- czasem występują na nich białe plamki
- zaczerwienione gardło
- ból w trakcie przełykania
- gorączka
- kaszel
Do zapalenia gardła dochodzi drogą kropelkową na skutek inhalacji do dróg oddechowych aerozolu wydzieliny z nosa i gardła rozpraszanego w otoczeniu przez osoby chore podczas kichania lub kaszlu.
Objawy:
- ból w trakcie przełykania
- zaczerwieniona błona śluzowa gardła i migdałków
- gorączka trwająca około 3 dni
- powiększenie węzłów chłonnych
Zapalenie krtani występuje zazwyczaj po chorobach gardła lub katarze. Wywołane jest przeniesieniem wirusów z jamy nosowej lub gardłowej w okolice krtani. Wyróżnia się ostre oraz przewlekłe zapalenie krtani.
Objawy:
- chrypka
- trudności w mówieniu
- gorączka
- drapanie i pieczenie w gardle
- kaszel – początkowo suchy
Kandydoza, inaczej drożdżyca powstaje na skutek nadmiernego stosowania steroidów wziewnych. Bardzo często przyczyną kandydozy jest także obniżona odporność, zakażenie wirusem HIV, chemioterapia oraz długotrwałe leczenie pozajelitowe.
Objawy:
- trudności w przełykaniu
- białe plamy umiejscowione z tyłu gardła i po bokach ust
Zapalenie przełyku powstaje najczęściej wskutek refluksu żołądkowo – przełykowego, rzadziej na skutek infekcji (wirusami lub grzybami) oraz spożycia substancji chemicznych. Leczenie odbywa się za pomocą leków hamujących produkcję kwasu żołądkowego i za pomocą związków zobojętniających kwasy żołądkowe.
Objawy:
- palący ból za mostkiem po krótkiej chwili od połknięcia kęsa
- zgaga
- ból promieniuje do ramion
Skurcz przełyku jest to choroba charakteryzująca się silnymi skurczami mięśniówki, występującymi równocześnie na różnych poziomach przełyku. Choroba dotyka częściej kobiet niż mężczyzn.
Objawy:
- ból w klatce piersiowej podczas jedzenia lub stresu emocjonalnego
- nasilenie bólu zmienia się w trakcie ataku
- trudności w przełykaniu
- niekiedy stan ten może nie wywoływać bólu
Owrzodzenia języka i ust najczęściej wywołane są aftami. Owrzodziałe ognisko przeważnie pojawia się na koniuszku języka, lecz często również po obu stronach wędzidełka pod językiem.
Objawy:
- bardzo bolesne owrzodziałe ognisko
- kwaśne owoce wywołują mocne podrażnienie
- stan ten może być pogarszany przez ostre protezy lub inne problemy dentystyczne
- często występuje w okresie zwiększonego stresu
Zapalenie języka może występować pod postacią ostrą lub przewlekłą. Choroba może być pierwotnym schorzeniem języka lub objawem innych schorzeń ogólnoustrojowych. Największe ryzyko występuje u osób chorych na cukrzycę, zapalenie gardła, kiłę lub niedokrwistość.
Objawy:
- język jest opuchnięty i bolesny
- występuje gorączka
- zaczerwienienie brzegów języka
- białe plamki na języku
Opryszczka jest zakaźną choroba skóry wywołaną przez wirus Herpes Simplex. Występuje najczęściej na skórze twarzy i na wargach. Gdy już raz złapie się wirusa opryszczki, pozostaje on w organizmie przez całe życie. Opryszczka może się także rozwinąć w ustach, gardle oraz przełyku.
Objawy:
- widoczne pęcherze i bardzo bolesne wrzody w ustach
- bardzo złe samopoczucie
- gorączka
- ostry ból jak w przypadku „zimna”
Rak przełyku
Rak przełyku jest stosunkowo dość rzadkim nowotworem układu pokarmowego. Czynniki mogące mieć wpływ na rozwój nowotworu to spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach, palenie papierosów oraz refluks żołądka.
Objawy:
- kłopoty z przełykaniem
- ból za mostkiem
- uczucie zalegania pokarmu w przełyku
- bóle nadbrzusza
- chrypka wywołana guzem
Rak krtani występuje najczęściej u osób palących, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Szczyt zachorowań występuje w wieku pomiędzy 40, a 60 rokiem życia. Choroba postępuje bardzo szybko i w ciągu kilkunastu miesięcy może całkowicie wyniszczyć organizm.
Objawy:
- długo utrzymująca się chrypka
- ból podczas przełykania
- podrażnienie w gardle
- duszność
- kaszel i krwioplucie
- spadek masy ciała