Zadyszka (duszność) i świsty podczas oddychania
Zadyszka i świsty podczas oddychania najczęściej stanowią główny objaw zwężenia dróg oddechowych. Zwężenie to najczęściej powoduje utrudnienia przechodzenia powietrza. U wielu osób może pojawić się także jakiś czynnik uczuleniowy.
Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Szacuje się, że mniej więcej co 10 osoba cierpi na astmę oskrzelową. Kluczowe znaczenie w etiopatogenezie astmy ma przewlekłe zapalenie, co ukierunkowuje podstawowe kierunki leczenia na szeroko pojętą terapię przeciwzapalną.
Objawy:
- uciążliwa, nawracająca zadyszka
- świszczący oddech
- kaszel
- u dzieci kaszel pojawia się zwłaszcza w nocy
- przechodzenie przeziębień do dolnych dróg oddechowych
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Przyczyną jest długotrwała ekspozycja na działanie wyziewów, chemikaliów i dymów. Najczęstszym czynnikiem jest dym papierosowy. Na POChP najczęściej chorują mężczyźni i kobiety około 40 roku życia.
Objawy:
- kaszel
- trudności w oddychaniu
- świszczący oddechowych
- odkrztuszanie flegmy
Astma zawodowa zależna jest od otoczenia w jakim pracujemy lub od wykonywanego zawodu. Zawody, które są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na astmę zawodową są: piekarz (alergeny mąki), hodowca zwierząt (alergeny zwierząt), fryzjer (związki chemiczne), górnicy.
Objawy:
- świsty i duszność
- zadyszka pojawiająca się w poniedziałek, po powrocie do pracy
- objawy się zmniejszają podczas weekendów i w czasie nieobecności w pracy
Lekarstwa
Istnieje wiele lekarstw mogących wywołać problemy z oddychaniem. Najczęstsze to beta – blokery podawane w przypadku nadciśnienia tętniczego lub dusznicy bolesnej. Inne z nich to aspiryna, środki przeciwnowotworowe, przeciwreumatyczne.
Grzybica kropidlakowa
Grzybica kropidlakowa jest to zakażenie płuc i dróg oddechowych, wywołane grzybem – Aspergillus. Najczęściej spotyka się do w gnijącej i rozkładającej się roślinności. Jest nieszkodliwy dla zdrowych ludzi, lecz u chorych na astmę może nasilić jej objawy. Choroba może wywoływać nawracający świszczący oddech, kaszel, oraz epizodycznie pojawiające się gorączki.
Komentarze do: Zadyszka (duszność) i świsty podczas oddychania