Guzek wyczuwany w piersi
Bardzo ważne jest, aby od czasu do czasu każda kobieta sprawdzała swoje piersi. Przeważająca część kobiet w danym momencie swojego życia znajduje w jednej z piersi jakiś guzek. Jednak w większości przypadków zmiany są całkowicie niegroźne. Najbardziej znaną przyczyną guzków pojawiających się w piersi jest nowotwór.
Gruczolakowłókniak
Gruczolakowłókniak jest to łagodny guz piersi występujący najczęściej u kobiet po 30 roku życia. U części kobiet takie guzki pojawiają się kilkakrotnie w ciągu wielu lat. Zazwyczaj pojawia się w górnej części piersi. Nie wpływa na rozwój raka piersi.
Objawy:
- guz jest twardy i niebolesny
- średnica kilka centymetrów
- podczas badania łatwo się przesuwa
Zmiany włóknisto – torbielowate piersi
Zmiany włóknisto – torbielowate piersi w zasadzie nie są terminem odnoszącym się do choroby. Kobiece piersi są zazwyczaj dość guzowate i nierzadko można wyczuć w nich mocniej wyodrębnione duże guzki. Często są to torbiele wypełnione płynem. Nie są one groźne, lecz warto wykonać badania w celu wykluczenia raka piersi.
Objawy:
- wielkość guzków zmienia się wraz z cyklem menstruacyjnym
- piersi są tkliwe
- przed okresem często pojawia się ból
Ropień piersi powstaje najczęściej w piersi kobiety karmiącej w wyniku nagromadzenia się ropy. Ropień może być także wywołany bakterią gronkowca złocistego oraz paciorkowcami. Nie leczony ropień może doprowadzić do powstania posocznicy.
Objawy:
- bolesny guz, narastający przez kilka dni
- zaczerwieniona i gorąca skóra
- gorączka
- krwawa wydzielina zmieszana z mlekiem sącząca się z sutka
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym kobiet. Diagnoza stawiana jest na podstawie biopsji cienkoigłowej, mammografii oraz USG piersi. Leczenie zależne jest od wielkości i rodzaju nowotworu, jego umiejscowienia, a także od tego czy wystąpiły przerzuty. Możliwe zabiegi chirurgiczne to lumpektomia (usunięcie guza) lub mastektomia (usunięcie piersi).
Objawy:
- twardy i nieregularny guz
- wklęśnięcie sutka
- powiększone węzły chłonne pachy
- niekiedy ból wokół guza
- krwawienie z sutka
Brodawczak wewnątrzprzewodowy zazwyczaj umiejscawia się tuż poniżej sutka. Jest on najczęstszą przyczyną wycieku z brodawki. Wydzielina może mieć charakter krwisty, mleczny, ropny lub surowiczy. Leczenie polega na wycięciu zajętego fragmentu piersi.
Mało prawdopodobne przyczyny guzka wyczuwanego w piersi:
Martwica tłuszczowa
Martwica tłuszczowa może być powikłaniem zabiegu wykonywanego na piersi lub wynikać z mocnego uderzenia w pierś. Uderzenie uszkadza komórki tłuszczowej, doprowadzając do powstanie guzka. Guzek w dotyku jest bardzo podobny do zmian nowotworowych.
Objawy:
- często najpierw pojawia się siniak
- twardy guzek
- nie ma możliwości jego przemieszczania
- wgłębiona skóra nad guzem
W niektórych przypadkach guz występujący w piersi może być przerzutem nowotworowym z innej części ciała. Rozpoznanie możliwe jest po przeprowadzeniu biopsji.
Komentarze do: Guzek wyczuwany w piersi