Rzadkie lub nieobecne miesiączki
Młode kobiety często z powodu stresu doświadczają rzadkich lub całkowicie zanikających miesiączek. Jednak jeżeli taka nieregularność pojawia się u kobiet między 35, a 50 rokiem życia przyczyn może być o wiele więcej i mogą one być znacznie poważniejsze.
Ciąża
Można podejrzewać, że każda kobieta w wieku rozrodczym, która była aktywna seksualnie, a jej cykle miesiączkowe ustały, może być w ciąży. Warto zwrócić uwagę czy braku miesiączek towarzyszą inne typowe objawy ciąży.
Objawy:
- tkliwość piersi
- poranne nudności
- wzrost wagi
- częste oddawanie moczu
- zmienny apetyt
- ospałość
W szczególności u młodych kobiet stres może bardzo mocno wpływać miesiączki. Do źródeł stresu można zaliczyć wzburzenia emocjonalne, nową pracę, podróż lub chorobę. Opóźnienie okresu lub jego wstrzymanie może spowodować nawet stres związany z przygotowaniem do egzaminu. Niekiedy okres może nie pojawiać się nawet przez 3 – 6 miesięcy.
Treningi
Długie i aktywne treningi mogą zablokować proces miesiączkowania. Jest to szczególnie częste u sportsmenek lub kobiet silnie uprawiających fitness. W długofalowej perspektywie może się to wiązać z osteoporozą.
Znaczące przybranie na wadze
Znaczące przybranie na wadzie oraz ostra dieta odchudzająca mogą zaburzyć cykl miesiączkowania. Jest to spowodowane wpływem na pewne obszary mózgu. Najbardziej skrajną formą jest anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny. Chory źle się czuje we własnym ciele, aby zmniejszyć wagę wywołuje wymioty, zażywa środki przeczyszczające oraz nadmiernie ćwiczy.
Karmienie piersią
Kobiety karmiące piersią mogą doświadczać nieobecnych miesiączek. Jest to związane z hormonami opóźniającymi powrót normalnego cyklu. Jednakże u kobiet karmiących piersią istnieje możliwość zajścia w ciążę, gdyż owulacja może przebiegać.
Menopauza
Menopauza, inaczej klimakterium jest okresem przejściowym, w czasie którego kobieta stopniowo przechodzi z reprodukcyjnego w niereprodukcyjne stadium swego życia, czyli traci zdolność zachodzenia w ciążę.
Objawy:
- uderzenia gorąca i pocenia się
- nieregularne miesiączki, a w końcu ich ustanie
- drażliwość
- powstawanie zmarszczek
- zmęczenie
- ból głowy
Prolaktyna jest hormonem biorącym udział w wytwarzaniu mleka. Równoczesne występowanie wydzieliny z piersi oraz braku okresu może wskazywać na nadmiar prolaktyny. Często powodem jest guz przysadki. Oprócz tego do wzrostu wytwarzania prolaktyny mogą przyczynić się także niektóre leki, np. uspakajające i przeciwwymiotne.
Zespół wielotorbielowatych jajników
Zespół wielotorbielowatych jajników, zwany inaczej zespołem policystycznych jajników jest schorzeniem występującym u kobiet w wieku rozrodczym. Choroba rozpoznawana jest za pomocą analiz krwi i badania ultrasonograficznego. Leczenie polega na stosowaniu leków regulujących poziom hormonów i środków przeciwcukrzycowych.
Objawy:
- rzadkie okresy lub ich całkowity zanik
- trądzik
- nadmierne owłosienie ciała
- przybieranie na wadze
- przetłuszczająca się cera
Wstrzymanie się okresów po odstawieniu środków antykoncepcyjnych występuje zazwyczaj u kobiet, które miały nieregularne miesiączki już przed rozpoczęciem zażywania leków. Ogólny stan zdrowia kobiet jest dobry. W przypadku, gdy miesiączki nie powrócą po pół roku po odstawienie leków, należy skonsultować się z lekarzem.
Poważna choroba ogólna
Poważne obciążenie organizmu wywołane różnymi chorobami fizycznymi, takimi jak nowotwory lub chorobami psychicznymi mogą mocno wpływać na cykl miesiączkowy. Miesiączki powinny powrócić po zwalczeniu choroby podstawowej.
Objawy:
- spadek wagi
- zmęczenie
- biegunka
- uporczywy kaszel
- gorączka
Choroba tarczycy
Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy mogą wpływać na miesiączkowanie u kobiet. Inne charakterystyczne objawy choroby to np. nadpobudliwość lub ospałość.
Choroba nadnerczy
W przypadku, gdy zanikowi miesiączek towarzyszą także zwiększenie owłosienia ciała, osłabienie, oraz przybranie na wadze należy podejrzewać chorobę nadnerczy.
Komentarze do: Rzadkie lub nieobecne miesiączki