Nadmiar śliny
Nadmiar śliny bez wystąpienia innych objawów zdarza się stosunkowo rzadko. Każdy stan wywołujący bolesność podczas połykania i ból gardła może prowadzić do pozornego nadmiaru śliny, ponieważ ból może zniechęcić do jej przełykania.
Palenie
Duża część palaczy, zwłaszcza palących fajki i cygara, często zauważa u siebie nadmierne ślinienie się w trakcie palenia. Jest to efektem działania nikotyny. Jednak nie u wszystkich palaczy występuje ten stan.
Nudności i wymioty
Wymioty jest to nagły i gwałtowny wyrzut treści pokarmowej na zewnątrz z żołądka poprzez przełyk i jamę ustną. Jest to wynikiem silnych skurczów mięśni brzucha, przepony oraz klatki piersiowej. Często przed wystąpieniem wymiotów usta wypełniają się słoną śliną.
Zapalenie migdałków
Zapalenie migdałków jest bardzo częstym schorzeniem. Często są uznawane za banalne, jednak źle leczone mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapalenie migdałków bardzo często występuje u dzieci.
Objawy:
- powiększone migdałki
- zaczerwienienie gardła
- białe plamki na migdałkach
- ból podczas przełykania
- gorączka
- nadmiar śliny
Zapalenie gardła może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Do zakażenia gardła dochodzi głównie drogą kropelkową wskutek inhalacji do dróg oddechowych aerozolu wydzieliny z nosa i gardła rozpraszanego w otoczeniu przez osoby chore podczas kichania lub kaszlu.
Objawy:
- ból podczas przełykania
- zaczerwieniona tylna ściana gardła
- powiększenie węzłów chłonnych
- nadmiar śliny
Mononukleoza zakaźna wywołana jest infekcją wirusem Epsteina – Barra, dawniej zwana chorobą pocałunków. Choroba występuje zazwyczaj w okresie dzieciństwa lub dojrzewania.
Objawy:
- powiększenie wszystkich węzłów chłonnych
- ból gardła
- gorączka
- złe samopoczucie
- powiększenie śledziony
Uraz mózgu jest zazwyczaj skutkiem bardzo silnego uderzenia w głowę. Może dojść do uszkodzenia komórek nerwowych oraz krwawienia wywołanego uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
Objawy:
- krótkotrwała utrata przytomności
- bóle i zawroty głowy
- nudności i wymioty
- dezorientacja
- zaburzenia widzenia
Wiele chorób neurologicznych może prowadzić do nadmiernego poziomu śliny w ustach. Zalicza się do nich stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, chorobę neuronu ruchowego, porażenie rzekomoopuszkowe i opuszkowe.
Ropień okołomigdałkowy
Ropień okołomigdałkowy jest najczęściej powikłaniem anginy. Powstaje w wyniku zbierania się treści ropnej w przestrzeni pomiędzy torebką migdałka, a powięzią gardła. Ropień pojawia się głównie u dorosłych.
Objawy:
- ostry ból gardła
- ból podczas przełykania
- gorączka
- nieprzyjemny zapach z ust
- nadmierne ślinienie
- ból może promieniować aż do ucha
- szczękościsk
Rak przełyku
Rak przełyku występuje najczęściej u mężczyzn, głównie po 50 roku życia. Podstawowe czynniki ryzyka to nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, choroba refluksowa przełyku oraz nieodpowiednia dieta. Rak przełyku przeważnie przez długi czas przebiega bezobjawowo.
Objawy:
- problemy z przełykaniem
- nieznaczne cofanie się pokarmu
- spadek apetytu
- anemia
- zachrypnięty głos
- łatwiejsze przełykanie płynów niż pokarmów stałych
Komentarze do: Nadmiar śliny