Szukaj

Rozszczepienie wargi i podniebienia

Rozszczepienie wargi i podniebienia jest to przerwa w tkankach jamy ustnej i nosa. Statystycznie spośród 750 osób 1 dziecko cierpi na tą dolegliwość.

Uważa się, że jest wiele czynników powodujących powstanie rozszczepienie. Wada może wynikać wynikać z defektu genetycznego. Mogą też do niej przyczyniać się czynniki zewnętrzne we wczesnym etapie życia płodowego: niektóre leki przyjmowane przez kobiety we wczesnym okresie ciąży, brak lub nadmiar witamin, kofeina, alkohol, narkotyki, zakażenia wirusowe i bakteryjne matki.

Rozszczep wargi występuje wówczas, gdy struktury wargi, zwłaszcza górnej nie są zrośnięte. Rozszczep wargi może dotyczyć tylko jednej strony lub obu.

Rozszczep podniebienia związany jest ze sklepieniem jamy ustnej które normalnie oddziela ją od jamy nosowej. Może dotyczyć on podniebienia twardego, pojawia się gdy płyty podniebienne tworzące podniebienie twarde nie są ze sobą w pełni połączone lub podniebienia miękkiego, gdy występuje w głębi jamy ustnej. O kompletnym rozszczepie podniebienia mówimy, gdy zarówno podniebienie twarde jak i miękkie są rozszczepione.

W leczeniu rozszczepu wargi i podniebienia potrzebna jest współpraca wielu lekarzy: neonatologa, pediatry, chirurga plastyka, ortodonty, laryngologa, foniatry, logopedy a nawet psychologa.

Leczenie operacyjne rozszczepu wargi odbywa się zwykle w wieku 6 miesięcy, natomiast rozszczepu podniebienia pomiędzy 18, a 24 miesiącem życia.

Nieleczony rozszczep może doprowadzić do problemów z mową, zazwyczaj nosowego brzmienia głosu.