Ból ucha
Ból ucha zazwyczaj wywołany jest raczej niegroźnym problemem w samym uchu. Nie należy jednak lekceważyć tego objawu, gdyż może wskazywać na chorobą w innej części organizmu.
Infekcja ucha
Infekcja ucha nie zawsze musi przebiegać z silnym bólem ucha. Niekiedy może nie dawać tak wyraźnych objawów. Jedyne co pacjent może zaobserwować to niewielki ucisk w uszach oraz osłabienie słuchu. Chorobę rozpoznaje się dopiero po oglądnięciu błony bębenkowej.
Objawy:
- ropna wydzielina z ucha
- niewielkie osłabienie słuchu
- uczucie ucisku w uszach
- ból ucha
Nieżyt trąbki Eustachiusza, inaczej zaburzenie czynności trąbki słuchowej wywołany jest nagromadzeniem płynu w obrębie ucha środkowego. Nieżyt ten często pojawia się po przeziębieniu i może trwać od kilku dni do kilku tygodni.
Objawy:
- uczucie ucisku w uszach
- osłabienie słuchu
- chwilowe złagodzenie ucisku przynosi ziewanie
Woskowina odpowiada głównie za natłuszczanie przewodu słuchowego. U każdej osoby wytwarzanie woskowiny jest inne. Większa ilość stwardniałej woskowiny może wywołać osłabienie słuchu i ból. Należy jednak pamiętać iż ucho samo powinno się oczyszczać i naprawdę rzadko potrzeba przepłukiwać ucho strzykawką.
Czyrak
Czyrak jest ropnym zapaleniem woreczka włosowego i przylegającego do niego gruczołu łojowego. Występuje zazwyczaj u korzenia drobnych włosków, które wyścielają przewód słuchowy. Zazwyczaj leczenie jest zbędne, jednak czasem może być potrzebne podanie kropli z antybiotykiem.
Objawy:
- ból ucha
- wyczuwalny, wrażliwy guzek
- ropna wydzielina z ucha, niekiedy z dodatkiem krwi
Infekcja gardła, jak np. zapalenie migdałków także może powodować ból ucha. Zapalenie to wywołane jest najczęściej infekcją wirusową lub bakteryjną. Sytuacja, gdzie infekcja gardła wywołuje bardzo silny ból ucha występuje szczególnie często u dzieci.
Problemy z zębami
W przypadku, gdy duży ząb trzonowy jest zepsuty może wywoływać ból promieniujący aż do ucha. Natomiast u dzieci także wyrzynanie się tylnych zębów może spowodować objawy podobne do infekcji ucha.
Objawy:
- podwyższona temperatura
- pocieranie ucha
- ślinienie się
Wyrostek sutkowaty jest to zgrubienie kostne wystające za uchem. Zapalenie jest procesem zapalnym obejmującym komórki powietrzne wyrostka z cechami zapalenia kości i szpiku kości obejmującej wyrostek.
Objawy:
- ból ucha
- gorączka
- żółta wydzielina z kanału słuchowego
- czerwona i tkliwa opuchlizna wyrostka
Zapalenie ochrzęstnej ucha zewnętrznego występuje stosunkowo rzadko. Istnieje kilka przyczyn choroby, jednak najczęstszą jest uraz mechaniczny. Szczególnie narażeni są alergicy oraz pacjenci chorujący na cukrzycę.
Objawy:
- ból ucha
- bolesne obrzmienie
- samoistne wydalanie martwej chrząstki
Wrzód drążący
Wrzód drążący jest postacią nowotworu skóry. Może on pojawić się w dowolnym miejscu na małżowinie usznej lub w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Jeżeli zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznany możliwe jest całkowite wyleczenie.
Objawy:
- niewielka zmiana na uchu przypominająca niewielką ranę
- ciężko się goi
- bardzo powoli rośnie
- niekiedy krwawi i boli
Nerwoból nerwu trójdzielnego wywołany jest podrażnieniem nerwu odpowiadającego za czucie większej części twarzy i ucha. Choroba pojawia się najczęściej u osób w średnim lub starszym wieku.
Objawy:
- ostry i przeszywający ból
- kieruje się do ucha, twarzy i nosa
- napady wywoływane są przez jedzenie lub zimno
Zespół Ramsaya – Hunta jest specyficzną odmianą półpaśca. Dochodzi w nim do zajęcia zwoju kolanka nerwu twarzowego.
Objawy:
- ból jednej strony gardła i ucha
- nadwrażliwy słuch
- utrata smaku po jednej stronie języka
- po około dwóch tygodniach w gardle pojawiają się małe i strupiejące plamki
Nowotwór ucha należy do bardzo rzadkich nowotworów. Występuje głównie u osób starszych, po 60 roku życia. Najczęstszym rakiem ucha środkowego jest rak płaskonabłonkowy, niekiedy pojawiają się również gruczolakoraki i czerniaki złośliwe.
Objawy:
- silny i utrzymujący się ból ucha
- krwawa wydzielina
Nowotwór języka jest najczęstszym nowotworem złośliwym jamy ustnej. Choroba występuje głównie u mężczyzn w średnim i starszym wieku, nadużywających alkoholu i palących papierosy.
Objawy:
- długo utrzymujący się płaski wrzód z tyłu języka
- z czasem powiększa się i wywołuje ból oraz krwawienie
Nowotwór migdałków występuje stosunkowo rzadko. Pojawia się głównie u osób w podeszłym wieku.
Objawy:
- jeden migdałek jest powiększony
- ból ucha
- ból w trakcie połykania