Szukaj

Głuchota lub osłabienie słuchu u dzieci

Kłopoty ze słuchem u dziecka są raczej trudne do zdiagnozowania. Coraz więcej szpitali przeprowadza jednak specjalistyczne badania u noworodków. Podejrzenie rodziców może wzbudzić fakt, iż dziecko nie reaguje lękiem na gwałtowny hałas lub jeśli czasem nie obraca się w kierunku, z którego dochodzi dźwięk.


Woskowina

Woskowina jest najczęstszą przyczyną osłabienia słuchu. Jest to bardzo łatwe do wykrycia, a leczenie polega jedynie na zastosowaniu kropli  rozmiękczających woskowinę. Przeważająca część specjalistów odradza raczej przepłukiwanie uszu strzykawką.

Czytaj również: Zatkanie ucha woskowiną

Surowicze zapalenie ucha środkowego

Surowicze zapalenie ucha środkowego wywołane jest stanem zapalnym w obrębie ucha środkowego. Przyczyną jest infekcja bakteryjna. Choroba dotyka najczęściej dzieci, gdyż ich trąbka Eustachiusza nie jest jeszcze w pełni rozwinięta.

Objawy:
  • bóle ucha
  • całkowita lub częściowa utrata słuchu
  • dzwonienie lub szum w uszach
Wada wrodzona

Powinno się ją podejrzewać u dziecka rodzącego się z głuchotą, u którego mogło dojść do niewykształcenia się organów słuchu. W niektórych przypadkach głuchota ma charakter rodzinny. Niekiedy przyczyną głuchoty u dziecka może być przyjmowanie przez matkę w czasie ciąży leków uszkadzających uszy lub przebyta różyczka.

Mało prawdopodobne przyczyny głuchoty lub osłabienia słuchu u dzieci:

Różyczka wrodzona

Różyczka wrodzona obecnie występuje bardzo rzadko. Jest to zasługa szeroko dostępnych szczepień ochronnych. Przebyta różyczka u matki w pierwszych czterech miesiącach ciąży może spowodować wiele wad u rozwijającego się płodu.

Różyczka może wywołać u dziecka:
  • zaćmę
  • głuchotę
  • wady serca
  • opóźnienie umysłowe
Czytaj również: Różyczka a ciąża

Infekcja


Głuchota może być nietypowym powikłaniem wybranych chorób zakaźnych, głównie odry i świnki. W dzisiejszych czasach dzięki szczepieniom są to coraz rzadsze choroby. Także zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych może spowodować głuchotę.

Żółtaczka noworodków

Żółtaczka noworodków wywołana jest podwyższoną zawartością bilirubiny w krwi dziecka. Żółtaczka może pojawić się już w drogiej dobie po urodzeniu. Charakterystycznym objawem jest zażółcenie skóry  i gałek ocznych. Ostra żółtaczka może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, w tym także głuchoty.

Lekarstwa

Nerw słuchowy może być uszkodzony przez wiele różnych lekarstw. Może go uszkodzić np. zbyt duża dawka aspiryny. Także gentamycyna, stosowana w leczeniu zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych działa destrukcyjnie na nerw słuchowy. Dlatego jest podawana jedynie w stanie zagrażającym życiu. Wczesnym znakiem ostrzegawczym jest dzwonienie, szumy w uszach oraz zawroty głowy.

Wrodzona niedoczynność tarczycy

Wrodzona niedoczynność tarczycy wynika ze zmniejszonej ilości wydzielanych hormonów tarczycy, nie pokrywających zapotrzebowania organizmu. Zazwyczaj przyczyną choroby jest niedorozwój tarczycy lub jej nieprawidłowej położenie.

Objawy:
  • powiększenie języka
  • chrypliwy płacz
  • maskowaty wyraz twarzy
  • zaburzenia słuchu i mowy

Komentarze do: Głuchota lub osłabienie słuchu u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz