Wrażenie przytkania uszu
Wrażenie zatkanego ucha jest bardzo powszechnie spotykanym objawem. Zazwyczaj jego przyczyny nie są zbytnio poważne i można je bardzo łatwo usunąć. Przytkanie uszu polega na niewielkim osłabieniu słuchu oraz zmniejszeniu ilości docierających dźwięków z zewnętrz.
Nieżyt trąbki Eustachiusza nazywany inaczej zaburzeniem czynności trąbki słuchowej spowodowany jest nagromadzeniem płynu w obrębie ucha środkowego. Nieżyt ten często występuje po przeziębieniu.
Objawy:
- osłabienie słuchu
- uczucie ucisku w uszach
- ucisk znika po ziewaniu
- u dzieci występują opóźnienia nauki mówienia
Woskowina jest najczęstszym powodem niewielkiego zatkania uszu. Oprócz osłabienia słuchu może pojawić się także niewielki ból ucha, dyskomfort oraz zawroty głowy. W celu zwalczenia dolegliwości azwyczaj wystarczy zastosować krople rozmiękczające woskowinę.
Infekcja
Infekcja ucha nie zawsze musi przebiegać z silnym bólem ucha. Niekiedy może nie dawać tak wyraźnych objawów. Jedyne co pacjent może zaobserwować to niewielki ucisk w uszach oraz osłabienie słuchu. Chorobę rozpoznaje się dopiero po oglądnięciu błony bębenkowej.
Katar sienny
Katar sienny, inaczej alergiczny nieżyt nosa spowodowany jest alergią na pyłki traw, drzew oraz zbóż. Najczęściej pojawia się wiosną i latem kiedy stężenia pyłków są najwyższe. Powstanie kataru siennego związane jest z dwoma czynnikami: uwarunkowaniami genetycznymi oraz kontaktami z alergenem.
Objawy:
- ciągłe kichanie
- obfita wydzielina z nosa
- pieczenie oczu
- ból głowy
- problemy z koncentracją
- wszystkie dolegliwości zależne są od pory roku
Przewlekłe zapalenie ucha zewnętrznego
Przewlekłe zapalenie ucha zewnętrznego obejmuje zewnętrzny przewód słuchowy, a czasem nawet całą małżowinę uszną. Stan przewlekły zapalenia może powstać wskutek przebytego ostrego zapalenia, po którym pozostał otwór w błonie bębenkowej. W ciężkich przypadkach występuje opuchnięcie przewodu słuchowego oraz zatykanie się go przez zanieczyszczenia.