Alergie pokarmowe u niemowląt
W ostatnich czasach u coraz większej liczby dzieci stwierdza się występowanie różnego rodzaju alergii pokarmowych. Ma to związek z przedwczesnym wprowadzanie do diety dziecka produktów niedozwolonych jak również zwiększoną podatnością na ich wystąpienie kiedy rodzice również są alergikami.
Zdarza się, że małe dzieci wraz z wiekiem wyrastają z różnego rodzaju alergii pokarmowych, jednak niektóre z nich utrzymują się przez całe życie.
Obecnie coraz więcej rodziców małych dzieci myli alergię pokarmową u bobasków z niewydolnością enzymatyczną. Dzieci cierpiące na tego rodzaju dolegliwość nie trawią glutenu w związku z czym występują u nich reakcje, które często są uważane za alergię.
Alergie pokarmowe u małych dzieci najczęściej są wywoływane przez:
- mleko,
- jajka,
- orzeszki ziemne,
- pszenicę,
- kukurydzę,
- ryby,
- jagody,
- orzechy włoskie,
- groszek,
- fasolę,
- czekoladę.
Jak zapobiec alergiom pokamowym u dzieci?
Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii u bobasa powinno się:
- Karmić malca piersią tak długo jak to możliwe
Badania pokazują, że dzieci karmione butelką są w zacznie większym stopniu narażone na wszelkiego rodzaju alergie. Najważniejsze jest ,by karmić bobasa piersią przez pierwszy rok życia. Im później wprowadzi się mleko krowie do diety dziecka tym lepiej.
- Wprowadzaj później inne pokarmy
Obecnie uważa się, że do diety dziecka należy jak najpóźniej wprowadzać pokarmy. Lekarze potwierdzają, że im później do diety maluszka wprowadzi się alergen tym bobas jest mniej narażony na wystąpienie i rozwój alergii pokarmowej. W związku z tym do 6 miesiąca życia dziecka nie powinno się wprowadzać do jadłospisu maluszka innych produktów prócz mleka z piersi matki lub mieszanki.
- Uważnie wprowadzaj nowe pokarmy
Wprowadzając do diety dziecka nowe produkty warto dokładnie obserwować jak organizm bobasa reaguje na nowe produkty w jadłospisie. W momencie gdy wystąpią niepożądane reakcje takie jak luźny stolec, gazy, podrażnienia skóry należy zrezygnować z podawania bobasowi produktu uczulającego.
- Rozpocznij od produktów mniej alergetyzujących
Wprowadzając do diety dziecka nowe produkty warto rozpocząć poszerzanie jego jadłospisu od produktów najmniej uczulających. Najczęściej zaleca się, by jako pierwszy do diety bobasa wprowadzić kleik ryżowy. Uważa się również, że owoce i warzywa należą do produktów, które rzadko wywołują reakcje alergiczne u dzieci.
Powinno się jednak zrezygnować z podawania dziecku pomidorów, fasolki oraz groszku. Silnie alergetyzujące są także orzechy włoskie i ziemne, przyprawy i czekolada. Najlepiej zrezygnować z podawania ich dziecku aż do 2 roku życia malca.