Astma oskrzelowa u dziecka
Astma oskrzelowa jest najczęstszą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego. Szacuje się, że występuje ona u ok. 10% dzieci. Na ilość zachorowań mają wpływ głównie czynniki środowiskowe. Zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy, nadmierna ekspozycja na alergeny, nieprawidłowa dieta, infekcje - to wszystko może prowadzić do astmy. A jeśli któreś z tych czynników zadziałają pod koniec ciąży lub w pierwszych miesiącach życia dziecka ryzyko zachorowania wzrasta kilkukrotnie.
Najczęściej astma oskrzelowa jest wynikiem zaniedbanej alergii wziewnej.
Astma jest chorobą przewlekłą. Choruje się na nią całe życie. Mimo to nie należy wpadać w panikę, jeśli usłyszymy taką diagnozę dla naszego dziecka. Prawidłowo leczona i prowadzona astma pozwala prowadzić zupełnie normalne życie.
Chorobę tą można by określić, jako nadreaktywność oskrzeli. U zdrowego człowieka wyściełane mikroskopijnymi rzęskami oskrzela dostarczają powietrze do płuc i odprowadzają stamtąd śluz zawierający zanieczyszczenia, które wdychamy. U chorego na astmę oskrzela są bardzo wrażliwe. Bodziec, który nie szkodzi zdrowej osobie u astmatyka wywołuje skurcz oskrzeli i duszność. Dodatkowo śluz jest wyjątkowo gęsty i lepki a błona śluzowa oskrzeli jest w ciągłym stanie zapalnym i obrzęknięta, przez co rzęski nie radzą sobie z jego usuwaniem.
Kiedy możesz podejrzewać, że twoje dziecko choruje?
Niepokojącym objawem jest suchy, przewlekły kaszel „bez powodu”. Bardzo często jest to właśnie pierwszy objaw astmy. Innym charakterystycznym objawem jest świszczący oddech, często podczas snu. Dziecko może skarżyć się na duszność i uczucie ściśnięcia klatki piersiowej. Nie bagatelizuj tych dolegliwości. Szybko zdiagnozowana i odpowiednio leczona astma nie daje, na co dzień utrudniających życie objawów.
Podczas diagnozowania lekarz wykona u dziecka badania czynności płuc. Ważne, aby dokładnie opisać, w jakich sytuacjach wystąpiły napady duszności i jakie jeszcze objawy im towarzyszyły. Lekarz może też zalecić badania laboratoryjne krwi, aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości. Najczęściej jednak astma daje się diagnozować bardzo łatwo i dopiero brak reakcji na leczenie daje podejrzenie, że dziecku dolega coś innego.
Zobacz również:
Leczenie:
Warunkiem dobrego samopoczucia i zminimalizowania ryzyka ataków jest regularne przyjmowanie leków, które zaleci lekarz. Są to leki zapobiegawcze, przyjmowane na co dzień i leki rozszerzające oskrzela, które stosuje się tylko w razie potrzeby. Oba rodzaje leków mają najczęściej postać preparatów do wdychania. Bardzo ważne jest, aby nauczyć się je właściwie aplikować. Lekarz powinien przećwiczyć przyjmowanie leku z dzieckiem, aby w razie potrzeby mogło pomóc sobie samo. Należy także porozmawiać z dzieckiem spokojnie o jego chorobie i poinstruować o sposobie postępowania w ataku. Nie wolno go ignorować i liczyć na to, że minie samoistnie, ale panika i stres nasilają odczucie duszności. Także przesadna opiekuńczość rodziców wpływa negatywnie na leczenie. Choroba dziecka powinna być traktowana jak element codzienności a przyjmowanie leków, jako coś tak naturalnego jak mycie zębów.
Jak jeszcze możemy dziecku pomóc?
- Obserwuj dziecko. Jeśli ataki zdarzają się mimo regularnie przyjmowanych leków albo nasiliły się w ostatnim czasie najprawdopodobniej należy zmienić dawkowanie lub rodzaj leku. Poradź się bezzwłocznie w tej sprawie lekarza.
- Jeśli astma ma podłoże alergiczne zminimalizuj ryzyko kontaktu dziecka z alergenami.
- Ryzyko ataku zwiększa ekspozycja na drażniące zapachy, chemikalia, dym papierosowy. Także niektóre leki mogą wywołać atak. Są to np. aspiryna czy leki stosowane w chorobach serca lub jaskrze.
- Pokój gdzie dziecko śpi powinien być suchy, chłodny i dobrze przewietrzony.
- Zachęcaj dziecko do uprawiania sportu. Wprawdzie intensywny wysiłek może wywołać atak, ale odpowiednie przygotowanie (inhalacja leku i rozgrzewka) sprawi, że duszność nie wystąpi. W żadnym wypadku nie zwalniaj dziecka z zajęć WF w szkole tylko dlatego że zdiagnozowano u niego astmę. A jeśli choroba ma ciężki przebieg postaraj się zapisać dziecko do specjalnej grupy sportowej dla astmatyków.
- Dobrym pomysłem jest pobyt w specjalnym sanatorium. Tam dziecko może się wiele nauczyć o swojej chorobie. Można także zapytać lekarza o specjalne szkolenie.
- Na urlop wybieraj miejsca ciepłe i suche. Unikaj wyjazdów ze zorganizowanymi grupami. Astmatyk może podróżować każdym środkiem transportu, jednakże trzeba zawsze mieć przy sobie lek przeciw duszności.