Badania okresowe po pierwszym roku życia dziecka
Wizyty u lekarza są zawsze stresujące zarówno dla dziecka jak i dla mamy. W związku z tym, będąc u doktora często zapominamy o co chcieliśmy go zapytać, na co zwrócić jego uwagę. Dlatego przed wizytą kontrolną dziecka warto się dobrze przygotować i zorientować jakie badania powinien wykonać lekarz.
Przed wizytą u lekarza z dzieckiem warto dobrze się przygotować. W tym celu dobrze jest;
- sporządzić listę spraw, które chcielibyśmy skonsultować z lekarzem
- zanotować nowe osiągnięcia dziecka takie jak klaskanie, machanie rączką, posyłanie całusów,
- zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, aby lekarz mógł zanotować w niej kolejne informacje uzyskane po badaniu okresowym dziecka
Jak wygląda badanie okresowe dziecka?
W czasie badania okresowego rocznego dziecka badanie będzie polegało głównie na :
- Ocenie rozwoju fizycznego dziecka, czyli skontrolowaniu jego wagi, wzrostu oraz obwodu głowy. Pediatra powinien porównać te wyniki z tymi uzyskanymi w czasie ostatniej wizyty i na tej podstawie ocenić rozwój fizyczny dziecka.
- Lekarz w czasie wizyty kontrolnej może również zapytać matkę o rozwój dziecka. Dlatego warto być przygotowanym na udzielenie odpowiedzi dotyczącej zachowania dziecka, sposobu jedzenia oraz stanu zdrowia malucha od czasu ostatniej wizyty.
- W czasie wizyty, rodzice również mogą zapytać lekarza o problemy jakie pojawiają się w czasie opieki nad dzieckiem, dlatego warto mieć przygotowane tego typu pytania już przed wizytą kontrolną, aby niczego nie pominąć.
- Lekarz powinien także zbadać wzrok i słuch dziecka za pomocą obserwacji i wywiadu z rodzicami
Zobacz również:
- Pediatra powinien zlecić również badanie krwi dziecku, w celu sprawdzenia czy nie występuje u niego anemia. Test na niedokrwistość może być wykonywany u dziecka między 12 miesiącem a 4 rokiem życia.
- W Ameryce obowiązkowe jest również wykonanie badania krwi na wykrycie ołowiu. Ten rodzaj badania może być wykonywany u dziecka między 9 a 12 miesiącem życia dziecka.
- Wskazane jest również wykonanie badania w celu wykrycia gruźlicy u dzieci wysokiego ryzyka. W związku z tym wykonuje się dzieciom test tuberkulinowy Mantaux. Jest to bardzo proste badanie skórne, które przeprowadza się u dzieci w 12 lub 15 miesiącu życia.
- Szczepienia ochronne, które należy wykonać dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia to Hib czyli Haemophilus influenzae typu b, może być przeprowadzane w 15 zamiast 13 miesiącu życia dziecka.
Lekarz w czasie wizyty kontrolnej może poruszyć z rodzicami dziecka różne tematy, które będą istotne dla rozwoju malucha w nadchodzących miesiącach.
Oto lista tematów, które lekarz może poruszyć z rodzicami:
- pozytywne działanie rodziców na rozwój dziecka
- walka dziecka o niezależność a dyscyplina
- porozumiewanie się z dzieckiem
- odżywanie malucha
- odzwyczajanie dziecka od piersi lub butelki
- ochrona przed niebezpiecznymi wypadkami
- sposoby pobudzania do mówienia
Kolejna wizyta kontrolna dobrze rozwijającego się malucha przypada na 15 miesiąc jego życia. W tym okresie warto bacznie obserwować rozwój dziecka i notować jego postępy oraz rzeczy o które chcemy zapytać lekarza. To zagwarantuje nam odpowiednie przygotowanie do następnej wizyty kontrolnej dziecka.
Komentarze do: Badania okresowe po pierwszym roku życia dziecka