Płatki śniadaniowe, które wzbogacane są syntetycznymi składnikami, takimi jak cynk, niacyna czy witamina A, mogą krzywdzić dzieci, sugeruje nowy raport Environmental Working Group (EWG). Naukowcy twierdzą, że niektóre produkty śniadaniowe sprzedawane dzieciom, mogą zawierać nadmiar witamin syntetycznych, co w dłuższej perspektywie może być szkodliwe dla najważniejszych organów i funkcji układu immunologicznego dziecka.
Zespół postanowił przeanalizować etykiety z wartościami odżywczymi 1556 płatków śniadaniowych i w skład płatków w 1025 barach z przekąskami. Pod lupę wzięli głównie trzy wymienione wcześniej składniki, czyli witaminę A, cynk i niacynę. Porównali poziomy tych składników z dziennym zapotrzebowaniem dziecka.
Naukowcy odkryli, że aż 114 marek płatków zbożowych było wzbogaconych w duże ilości wszystkich trzech składników lub jednego z trzech wymienionych. To przekracza 30% zalecanej dziennej dawki nawet u dorosłych. Podobnie było w 7 barach z przekąskami, które zostały zidentyfikowane, jako posiadające te same składniki odżywcze, jednak na poziomie wyższym niż 50% zalecanego dziennego spożycia.
Zobacz również:
Pojedyncze, syntetyczne witaminy mogą zakłócić prawidłowe wchłanianie składników odżywczych. To jest problem, bo każdy z tych składników w postaci syntetycznej, może powodować potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Przykładowo, nadmiar syntetycznej witaminy A, może prowadzić to do uszkodzenia wątroby, szkieletu, skóry czy wypadania włosów. Zbyt wiele cynku z kolei, blokować wchłanianie miedzi, które jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
Te same składniki, które można znaleźć w naturalnej żywności są całkowicie nieszkodliwe. Jednak gdy wytworzone są w laboratorium i wstrzykiwane dodatkowo do przetworzonej żywności, która została pozbawiona składników odżywczych – skutki mogą być bardzo różne.
Mimo tego, że raport EWG, nie pokazuje wyraźnych różnic pomiędzy naturalnymi składnikami a sztucznymi, to ocena pokazuje jasno, że syntetyczne produkty są tak zdrowe jak naturalne. Również, ze względu na brak kofaktorów, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania metabolizmu.
Komentarze do: Badania wykazują, że płatki śniadaniowe wzbogacone sztucznymi witaminami szkodzą dzieciom