Z najnowszych badań wynika, że niski status materialny rodziny, w której wychowuje się dziecko może uniemożliwiać mu osiągnięcie pełnego potencjału genetycznego sprawności umysłowej,
Naukowcy z University of Texas w Austin przeanalizowali dane 750 par bliźniaków, które przechodziły test zdolności poznawczych w wieku 10 miesięcy oraz 2 lat. W trakcie testów dzieci miały za zadanie m.in. pociągnąć za linkę, aby zadzwonić dzwonkiem, umieścić trzy kostki w kubku oraz dopasować obrazki.
Dzieci w wieku 10 miesięcy pochodzące z różnych grup społeczno-ekonomicznych uzyskały identyczne rezultaty w teście. Jednak jak zauważyli naukowcy, w wieku dwóch lat dzieci pochodzące z bogatszych rodzin zdobywały już wyniki znacznie lepsze niż te z ubogich rodzin.
Zobacz również:
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?
Wyniki badania opublikowanego w styczniowym wydaniu czasopisma Psychological Science nie wskazują na to, że dzieci z zamożniejszych rodzin są mądrzejsze lub w jakikolwiek sposób nadrzędne genetycznie. Dzieci te po prostu mają więcej możliwości w realizowaniu swojego potencjału - wyjaśnił autor badania Elliott Tucker-Drob, profesor psychologii.
Jak podkreślił, w procesie rozwoju dziecka jego naturalne predyspozycje współgrają z wychowaniem, a odpowiednie środowisko w jakim jest ono wychowywane może pomóc mu osiągnąć swój potencjał genetyczny w znacznie młodszym wieku, niż wcześniej sądzono.
- Procesem rozwojowym dziecka nie steruje wyłącznie genetyka. Niezwykle istotne są również czynniki środowiskowe. Bieda przyczynia się do tłumienia potencjału genetycznego dzieci - powiedział Tucker-Drob.
Komentarze do: Bieda uniemożliwia niektórym dzieciom osiągnięcie swojego potencjału genetycznego