Szukaj

Chroń dziecko przed odwodnieniem

Podziel się
Komentarze1

Upalna temperatura za oknem może doprowadzić do odwodnieniu organizmu. Jest ono szczególnie niebezpieczne u niemowląt i dzieci, u których woda wpływa na odporność, procesy trawienia oraz ogólny stan samopoczucia. W niektórych przypadkach zaburzenia w gospodarce elektrolitowej maluszku mogą niekorzystnie odbić się na jego zdrowiu, prowadząc do powikłań wymagających długotrwałej hospitalizacji.



Z tego względu lekarze oraz dietetycy zalecają, by podczas upałów podawać najmłodszym dodatkowe porcje płynów.  Należy jednak pamiętać, ze zarówno sposób jaki i jakość podawanej wody podlega licznym restrykcjom.

Czym zaspokajać pragnienie?

Według opinii pediatrów oraz dietetyków od samego początku dobrze jest przyzwyczajać dziecko, by pragnienie gasiło wodą. Dzięki temu maluch nie straci apetytu, a ty unikniesz późniejszych problemów z próchnicą czy otyłością. Dobre są również herbatki dla niemowląt, jednak ze względu na zawarty w nich cukier staraj się podawać je niezbyt często. Soki  w czasie upałów warto rozcieńczać w proporcji 1:1 wodą dla niemowląt. „Soki oraz słodkie napoje powinny jednak stanowić urozmaicenie diety, a nie sposób na zaspokajanie pragnienia. Gdy dziecku chce się pić, zdecydowanie lepiej jest podać wodę dla niemowląt” tłumaczy Natasza Nikiel producent wody Mama i ja.  Im mniej słodki i gęsty będzie napój, tym lepiej dla twojego maluszka.  Pamiętaj również, że najzdrowsze są soki przecierowe, pełnowartościowe, przeznaczone dla dzieci. Nie przesadzaj jednak z ich ilością - traktuj je jako deser lub przekąskę.

Jak podawać picie?


Pojąc dziecko za pomocą butelki ryzykujesz, że maluszek szybko odzwyczai się od piersi. Dlatego w przypadku dodatkowego pojenia zdecydowanie lepiej jest podawać wodę za pomocą łyżeczki czy kubeczka niekapka. Pamiętaj, że maluszkowi wystarczy parę łyżeczek płynu pomiędzy kolejnymi posiłkami.  Gdy maluszek nie chce już pić, kolejną porcję wody podaj mu po upływie kilku godzin.


Jaka woda jest najlepsza?

Najbezpieczniejsza jest butelkowana, niskozmienaralizowana i niskosodowa woda źródlana tworzona specjalnie dla niemowląt. By rozpoznać wodę dobrą dla maluszka, najlepiej czytaj etykiety. Idealnie jest, gdy  ilość składników mineralnych nie przekracza 500 mg/l , zaś sodu jest mniej niż 15 mg / l. Woda z kranu nie zawsze spełnia wygórowane standardy jakości stawiane przed produktami dla dzieci. Choć proces uzdatniania pozbawia ją nadmiaru bakterii oraz związków chemicznych, to jednak pamiętaj, że stara kanalizacja wodociągowa to główne źródło zanieczyszczeń.  Pamiętaj, że woda podawana dziecku powinna być przegotowana i ostudzona, zaś raz otwartą butelkę przechowuj w lodówce nie dłużej niż 48 godzin. Po tym czasie mogą pojawić się w niej drobnoustroje, których spożycie może prowadzić do alergii pokarmowej.

Jak rozpoznać odwodnienie?

Gdy deficyt wody w organizmie maluszka jest niewielki możesz nie zauważyć początkowych objawów odwodnienia. Pierwsze symptomy, które powinny cię niepokoić to osłabienie, rozdrażnienie, suche usta oraz płacz bez łez. W cięższych przypadkach skóra maluszka jest przesuszona, moczu jest mniej oraz  zmienia on kolor i zapach.  Pamiętaj też, że odwodnieniu sprzyja przedłużający się spacer, kiedy temperatura powietrza przekracza 20 0 C. Dlatego małą butelkę wody mniej zawsze pod ręką, gdy planujesz z maluszkiem dłuższą wycieczkę, pobyt na plaży, czy jazdę samochodem.

Proste wskazówki jak uniknąć odwodnienia:

1. Gdy podejrzewasz odwodnienie podawaj dziecku wodę kilka razy w ciągu dnia w niewielkich ilościach.
2. W czasie upałów częściej przystawiaj dziecko do piersi  - twój pokarm zawiera dużo wody, która zaspokoi pierwsze pragnienie.
3. Podawaj dziecku butelkowaną wodę dla niemowląt, herbatki z rumianku oraz słabe napary owocowe.
4. Pamiętaj, że napoje podawane dziecku powinny mieć temperaturę pokojową. Woda prosto z lodówki może doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego.

Komentarze do: Chroń dziecko przed odwodnieniem (1)

agamm
agamm 10-08-2010 07:43

orsalit

1

ważne jest żeby podawać dziecku od małego przede wszystkim wodę a nie soczki czy słodkie herbatki.A co do odwodnienia to jego objawem u malutkich dzieci jest jeszcze wklęśnięte ciemiączko.Ważne jest też ze przy odwodnien... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze