Co lubi dwulatek?
Dwulatek każdego dnia odkrywa nieznany sobie dotąd kawałek świata i poznaje nowości, w tym nowe smaki. Wiele z nich go zachwyca, wzbudza ciekawość i radosny śmiech. Każde z tych doświadczeń i eksperymentów jest niezwykle cenne, zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Okres prób jest bowiem najciekawszym okresem w życiu dziecka. Dla mam natomiast to czas wyzwań i szczególnej dbałości o dietę dziecka.
Warto zastanowić się, co i jak lubi jeść dwulatek, by ułożyć jego jadłospis z tego, co smaczne i niezbędne do zdrowego rozwoju.
Pysznie i różnorodnie
Komponując dietę dwulatka należy pamiętać o jego ulubionych smakach. Dzieci nie rodzą się z wykształconym zmysłem smaku, lecz rozwijają go na podstawie doświadczeń żywieniowych. Im częściej spożywają daną potrawę, tym bardziej ją lubią. Dwulatek ma już swoje preferowane smaki, do tego potrafi być bardzo uparty. Warto jednak eksperymentować i zachęcać dziecko do próbowania nowości, wprowadzając do jego diety nieznane wcześniej smaki i produkty. Im więcej smaków pozna dziecko, tym chętniej będzie w przyszłości sięgało po nowości, dbając tym samym o urozmaicona dietę.
Według potrzeb organizmu
Poznając nowy świat smaków i zapachów junior styka się z nowymi, „dorosłymi smakami”. Stanowią one dla niego nie lada pokusę, szczególnie, że rodzice często zapominają, że dwuletnie dziecko to nie mały dorosły. Tymczasem układ pokarmowy dwulatka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Zapotrzebowanie na energię, witaminy czy składniki mineralne małych dzieci różni się znacznie od potrzeb osoby dorosłej. Dlatego, stopniowo urozmaicając dietę malucha, należy pamiętać o odpowiednim dla wieku dziecka mleku.
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
Zgodnie z zaleceniami specjalistów do spraw żywienia, dzieci do ukończenia 3. roku życia powinny dostawać wyłącznie mleko modyfikowane, ponieważ skład naturalnego mleka krowiego jest nieodpowiedni dla organizmu dziecka, które nie ukończyło 36. miesiąca życia. Specyficznym potrzebom żywieniowym dwulatków odpowiada mleko modyfikowane oznaczone liczbą „4”, np. Bebiko Junior 4 i jego smakowy wariant urozmaicający mleczną dietę dziecka – Bebiko Junior 4 o smaku truskawkowym.
Zdrowo
Dieta dwuletniego dziecka powinna być bogata we wszystkie składniki pokarmowe dobrane w odpowiednich dla jego wieku proporcjach W dobrze zbilansowanej diecie malucha nie może zabraknąć błonnika, żelaza, białka, wapnia, witaminy D i jodu, należy natomiast ograniczać spożycie tłuszczów zwierzęcych, cukru oraz soli.
Kolorowo i apetycznie
Szczególną uwagę powinno zwrócić się na formę podawania posiłków. Pamiętając, że rozwijające się maluchy bardzo szybko się nudzą, należy nieustannie dostarczać im nowych bodźców do rozwoju i poznania świata – również świata smaków. Przygotowując posiłek, warto zwrócić uwagę na barwę potraw – kolorowe, podane w ciekawy sposób dania zainteresują dziecko jedzeniem oraz pobudzą jego apetyt.
Bilans dwulatka - aby mieć pewność
Prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na odpowiedni rozwój dziecka. Zapewnienie dziecku odpowiednio zbilansowanej i zróżnicowanej diety, dostarczającej wszystkie niezbędne do rozwoju składniki, to dla mam duże wyzwanie. Skąd mieć pewność, że dziecko dostaje to, czego potrzebuje jego organizm i że prawidłowo się rozwija? Każda mama dwulatka może to sprawdzić podczas bilansu dwulatka – bardzo ważnego, profilaktycznego badania. Celem bilansu dwulatka jest ocena stanu zdrowia i rozwoju dziecka oraz wykrycie ewentualnych wad rozwojowych lub dolegliwości. Jest to również okazja, by porozmawiać z pediatrą i uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania. Więcej informacji na temat bilansu dwulatka można znaleźć na stronie www.bilansdwulatka.pl.
Komentarze do: Co lubi dwulatek?