Co robić aby nie przegrzać dziecka?
Kiedy nosiłaś dzieciątko pod sercem, pielęgnacja Twojego małego skarbu skupiała się wokół tego aby o siebie dbać, czyli: dobrze się odżywiać, dużo spać oraz prowadzić nie stresujący tryb życia. Teraz, kiedy dziecko jest już na świecie, musisz zająć się nim w sposób bardziej bezpośredni. Znaczy to, że musisz zadbać nie tylko o to, aby miało sucho i było najedzone, ale również o to, by nie przegrzać swojego maluszka.
Nie przegrzanie dziecka jest z pewnością ważnym aspektem wspomnianego - bezpośredniego zajmowania się nim. Wtedy malec czuje się komfortowo, a samopoczucie takie z pewnością sprzyja atmosferze bezpieczeństwa i miłości.
Pamiętaj:
Bardzo ważne jest aby nie dopuścić do przegrzania dziecka bez względu na to czy jesteś z nim w domu, na spacerze, czy też w podróży.
Jak to zrobić? - oto kilka wskazówek na które warto zwrócić uwagę.
1. NIE ZAKŁADAJ DZIECKU CZAPKI W DOMU
Pamiętaj, że pocenie się główki sprzyja powstawaniu swędzących krostek i rozwojowi ciemieniuchy, dlatego też staraj się jej nie przegrzewać. Cienką, bawełnianą czapeczkę możesz założyć noworodkowi jeszcze w szpitalu, gdzie panują przeciągi, a przez nieszczelne okna dostaje się wiatr. Poza tym czapeczka w domu może przydać się tuż po kąpieli, ale tylko wtedy, gdy różnica temperatur między łazienką, a pokojem jest duża.
2. CHROŃ MALCA PRZED NADMIAREM SŁOŃCA
Pamiętaj, że malutkiego dziecka nie wolno opalać, gdyż bardzo cienka skóra niemowląt jest szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych. Dlatego też, zawsze przed wyjściem na spacer posmaruj dzieciątko kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym i powtarzaj tą czynność co około dwie godziny. Nie zapomnij o nakryciu główki dziecka cienką, bawełnianą czapeczką z daszkiem, lub kapeluszem z szerokim rondem. Zwracaj uwagę na to, by nie nosić dziecka w nosidełku, gdyż sprzyja to szybszemu poceniu się, a co za tym idzie – przegrzaniu. Na spacer wybieraj się z wózkiem do którego najlepiej przymocować parasolkę. Jest ona znacznie lepsza od podniesionej budy, gdyż daje dziecku cień nie zabierając powietrza.
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
3. ZWRÓĆ UWAGĘ NA PORĘ SPACERU
Latem najlepszą porą na spacer są godziny dopołudniowe do 10 -tej i po południowe - po 17-stej. Jeśli zdarzy się bardzo upalny dzień, najlepiej zostań z dzieckiem w domu, w którym zatroszczysz się o miły dla malca chłodek. Jeśli w domu jest bardzo ciepło daj dziecku samą pieluszkę i cienką bawełnianą koszulkę. Gdy zaśnie nie przykrywaj go kocem, a jedynie cienką, flanelową pieluszką.
4. CO PODAWAĆ DZIECKU DO PICIA?
Pamiętaj: Jeśli karmisz dziecko naturalnie z pewnością nie będziesz miała potrzeby dokarmiać czy dopajać go czymś innym, gdyż Twój pokarm dla Twojego dziecka jest najlepszy. Zawiera dużo wody, więc ugasi pragnienie. Jeśli zaś karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, może ono częściej odczuwać pragnienie. Wówczas - by je ugasić - powinnaś podawać mu wodę. Woda oczywiście musi mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub centrum Zdrowia Dziecka. Masz wtedy pewność, że czystość, skład, i sposób jej pozyskiwania - nie budzą zastrzeżeń.
5. SPRAWDZAJ CZY DZIECKU NIE JEST ZA CIEPŁO BĄDŹ ZA ZIMNO
Pewnie zastanawiasz się: Jak to zrobić? Otóż nie ma nic prostszego! Wystarczy, że dotkniesz dziecku karku i pleców. Jeśli są zimne - maluch marznie. Jeśli są gorące i spocone - jest przegrzany. Zapamiętaj, że stopy powinny być zawsze ciepłe, dłonie natomiast mogą być chłodne.
Jeśli będziesz zwracała uwagę na powyższe wskazówki - z pewnością nie dopuścisz do przegrzania swojego szkraba. Z czasem zaś - Twoja intuicja i doświadczenie sprawi, że stworzysz dziecku idealne warunki w których wysoka będzie jedynie temperatura uczuć - Twoja i Twojego małego skarbu - nie zaś temperatura jego ciała.
Autor:
Danuta Knap
Danuta Knap
Komentarze do: Co robić aby nie przegrzać dziecka?