Cukrzyca typu 1 u dzieci
Ostatnimi czasy w społeczeństwie występuje coraz więcej przypadków zachorowań na cukrzycę. Głównie mówi się o osobach dorosłych, aczkolwiek należy wspomnieć także o powiększającej się grupie dzieci i młodzieży, którzy cierpią na wspomnianą przypadłość.
Najczęściej występującym typem cukrzycy, w małoletniej grupie wiekowej, jest tzw. cukrzyca wieku dziecięcego (typu 1). Według danych World Health Organization w Polsce, co roku u 3 tysięcy dzieci zostaje ona zdiagnozowana. Pamiętajmy, iż cukrzycy nie należy traktować jako wyroku, który najczęściej kojarzony jest z insuliną oraz ukłuciami igieł. Jest to choroba, z którą można normalnie żyć, jednakże istnieją pewne zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać i wdrożyć je w życie codzienne naszego dziecka.
Odpowiedni tryb, wedle którego powinno funkcjonować chore dziecko na co dzień, to niebanalne wyzwanie dla instytucji medycznych, szkolnych a przede wszystkim dla domowników. Odpowiednio przeszkolony i zapoznany w kwestii diabetologii personel medyczny stanowi niezwykle ważny instrument edukacyjny, przygotowawczy, wspierający oraz pomagający w odnalezieniu się w nowej sytuacji; choroba dziecka bowiem diametralnie zmienia dotychczasowe nawyki żywieniowe i nie tylko.
W przypadku cukrzycy typu 1, która najczęściej występuje u dzieci i młodzieży, dieta odgrywa nie mniejszą rolę od wstrzyknięć insuliny. Odpowiednio dobrana musi dostarczać młodemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, a co najważniejsze zapewniać powinna stabilny poziom cukru we krwi. Ustalenie adekwatnej diety poprzedzone zostaje przeprowadzeniem wywiadu dietetycznego, podczas którego lekarz zapozna się z trybem życia chorego dziecka i dobierze odpowiednie sposób leczenia.
Zobacz również:
- Noworodek matki chorej na cukrzycę
- Produkty spożywcze zalecane dla osób chorych na cukrzycę
- Cukrzyca typu 1 - przyczyny, objawy, leczenie
- Betatrophina nadzieją dla cukrzyków?
- Kawa vs. cukrzycy
- Cukrzyca nie jedno ma imię...
- Przyprawy obniżające poziom cukru we krwi
- Jaka jest różnica między cukrzycą typu I a II?
Tego typu dieta nie jest szczególnie rygorystyczna w swoich założeniach, a podstawową jej zasadą jest przyjmowanie optymalnie od 4 do 6 posiłków na dobę (zależnie od sposobu leczenia), czyli śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji, a dodatkowo też posiłku przed snem. Dieta osoby chorej powinna być zgodna z założeniami diety człowieka zdrowego, co oznacza, że dzienne spożycie poszczególnych składników to:
45%-50 % węglowodanów, które powinny być węglowodanami złożonymi, czyli pełne ziarna, warzywa bogate w skrobię i warzywa strączkowe; unikać należy sacharozy, znajdującej się np. w słodyczach; 30% tłuszcze, które są najbardziej energetycznym składnikiem diety i 15%-20% białka, będącego podstawowym źródłem budulca, które nie wpływa bezpośrednio na cukier, gdyż po jego spożyciu jego stężenie we krwi rośnie od 3-8 godzin.
Inne zasady, jakimi charakteryzuje się dieta dziecka z cukrzycą typu 1 to unikanie jedzenia w pośpiechu oraz obróbka termiczna jedzenia; posiłki nie powinny być rozgotowane, spożywane o stałej porze, a konsumpcja poprzedzona wstrzyknięciem insuliny. Tego typu dietę można w zasadzie podsumować w kilku słowach: jest ona rutynowa, jeśli chodzi o czas spożywania posiłków oraz wstrzykiwanie insuliny.
Wspomniano powyżej, iż ustalenie diety dla dziecka poprzedzone zostaje wywiadem z lekarzem. Podczas tej części dobrany zostaje również rodzaj terapii insulinowej, do której zaliczane są:
- terapia intensywna, polegająca na podaniu szybkodziałającej insuliny przed każdym posiłkiem,
- leczenie przy użyciu pompy insulinowej, która podaje organizmowi insulinę w sposób ciągły.
Połączenie odpowiedniej diety, nawyków żywieniowych, systematyczności oraz dobór metody podawania insuliny to najważniejsze elementy w walce z cukrzycą typu 1, występującej u dzieci i młodzieży. Nacisk należy jednakże kłaść także na edukację środowiska, w którym przebywa dziecko na co dzień, czyli szkoła, nauczyciele, rówieśnicy, a przede wszystkim rodzice i ich odpowiednie przygotowanie do nowej sytuacji.
Pracujące w przychodniach oraz w innych placówkach medycznych pielęgniarki zajmują się właśnie tego typu pomocą w odnalezieniu się i przystosowaniu do rewolucyjnych zmian, jakich wymaga cukrzyca u dziecka. Rola pielęgniarek jest nieprzeceniona w tego typu sytuacjach, a przekonali się o tym zwłaszcza Ci rodzice i dzieci, którzy otrzymali pomoc i wsparcie w przychodniach.
Autor:
Monika Zielińska
Komentarze do: Cukrzyca typu 1 u dzieci