Szukaj

Czy Twoje dziecko prawidłowo rośnie?

Podziel się
Komentarze0

Wzrastanie dziecka jest procesem indywidualnym, w dużym stopniu zależnym od uwarunkowań genetycznych (tj. od wzrostu rodziców) oraz środowiskowych (tj. od sposobów karmienia, przebytych chorób, warunków życia rodziny oraz kształtujących się relacji między dzieckiem a rodzicami). Dzieci nieco mniejsze lub nieco większe od rówieśników z reguły mieszczą się w normie, która jest stosunkowo szeroka.



Zdrowe noworodki urodzone pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży ważą ok. 2500-4000 g, a ich wzrost mieści się w granicach 50-55 cm.

U nowo narodzonego dziecka w pierwszych dniach życia masa ciała często ulega zmniejszeniu o ok. 10-15% w stosunku do masy urodzeniowej. Masę urodzeniową dziecko powinno osiągnąć ponownie po około 1 tygodniu życia. Nie należy niepokoić się faktem, że nasz maluch w czasie pierwszej wizyty u lekarza mierzy mniej niż zapisane jest w książeczce zdrowia, w której zamieszczony pomiar odbył się po pierwszej dobie po urodzeniu. Taki pierwszy pomiar długości ciała dziecka jest przeprowadzany w inny sposób niż to ma miejsce w kolejnych miesiącach życia i dlatego też z reguły nie jest on dokładny.

Obiektywny i powtarzalny pomiar ciała wykonywany jest przy pomocy specjalistycznego sprzętu, który znajduje się w gabinecie lekarskim. Mierzy się wtedy masę ciała dziecka (wagę), długość dziecka (wzrost) oraz odwód główki niemowlaka. Wskazane jest mierzenie i ważenie dziecka podczas każdorazowej wizyty lekarskiej. Najlepiej korzystać przy tym z tych samych przyrządów. Każdy wynik pomiarów powinien zostać przez lekarza zapisany w książeczce zdrowia dziecka, a następnie naniesiony na specjalny wykres, tzw. siatkę centylową. Na siatce centylowej znajdują się linie krzywe (zwykle jest ich 7), które określają jaki % dzieci w całej populacji (3%, 10%, 25%, 50%, 75% lub 97%) w danym okresie czasu osiągnął taką bądź mniejszą wartość pomiaru (masy ciała, długości/wysokości, obwodu głowy-w zależności od rodzaju siatki). Linie te pokazują tzw. kanały centylowe.


Sitaki centylowe możemy znaleźć na końcu książeczki zdrowia dziecka, a dzięki zaznaczaniu na nich poszczególnych pomiarów możemy ustalić dokładny przebieg wzrostu naszego malucha. Takie monitorowanie wzrostu dziecka pozwala również na ustalenie czy mieści się ono w szerokiej normie zdefiniowanej jako przedział pomiędzy linią 3 a 97 procenta (centyla).


Upraszczając można przyjąć, że dziecko:

  • w 1 miesiącu życia średnio zwiększa swoją masę ciała o 600 g (ok. 20 g/dobę), a w kolejnych dwóch miesiącach o 800-900 g miesięcznie (26-31 g/dobę).
  • w późniejszym okresie rośnie nieco wolniej – do 6 miesiąca życia ok. 700 g/miesiąc (ok. 23 g/dobę), a w 6-12 miesiącu życia około 500 g/miesiąc.
  • Podwaja swoja masę urodzeniową ok. 5 miesiąca życia, a potraja w przeciągu roku.
  • Pod koniec 1 roku życia osiąga 72-78 cm długości a waży średnio ok. 9,5-11,5 kg.
  • Pod koniec 2 roku życia urośnie o ok. 12 cm oraz będzie ważyło ok. 11-14 kg.

W trakcie procesu rozwoju dziecka zmianom ulegają poszczególne proporcje części ciała oraz zmienia się ilość występującej tkanki tłuszczowej. W większości przypadków dzieci do 1 roku życia wydają się być pulchne. Stan ten ustępuje przeważnie w 2 roku życia. W przypadku gdy stwierdzisz, że Twoje dziecko rośnie zbyt szybko lub zbyt wolno, należy udać się do lekarza, by uzyskać obiektywną ocenę sytuacji. Planując wizytę u lekarza należy przeanalizować w sposób dokładny dietę dziecka z ostatnich kilku tygodni, gdyż z pewnością lekarz o nią zapyta.

Czy dziecko może rosnąć prawidłowo w przypadku, gdy urodziło się za małe?


Dzieci, które urodziły się nieco mniejsze niż przewidują normy z reguły rozwijają się w takim samym tempie. co dzieci z prawidłową urodzeniową masą ciała. Warunkiem tutaj jednak jest prawidłowe karmienie. Ponadto istotnym elementem są ewentualne choroby, jakie dziecko przebyło. Większość maluchów, które urodziły się z mniejszą masą ciała nadrabia niedobór masy i długości ciała do ukończenia 2-3 roku życia. W sytuacji gdy nie nastąpi to do tego czasu, możliwości dogonienia rówieśników są niestety niewielkie.

Komentarze do: Czy Twoje dziecko prawidłowo rośnie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz