Czy warto zaangażować pielęgniarkę do opieki nad niemowlakiem?
Wielu rodziców po narodzinach dziecka jest przerażonych nawałem obowiązków po przyjściu na świat maluszka. Nie wiedzą czy będą w stanie poradzić sobie z nowymi obowiązkami związanymi z pielęgnacją i opieką nad bobasem. W takim wypadku warto rozważyć zorganizowanie sobie pomocy.
Wynajęcie pielęgniarki do pomocy przy dziecku jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Dlatego należy rozważyć wszelkie plusy i minusy wynikające ze współpracy z nią. Wynajęcie pielęgniarki do pomocy przy dziecku jest bardzo kosztowne, dlatego warto zastanowić się czy wydać pieniądze na jej zatrudnienie, czy może inna forma pomocy będzie bardziej korzystna dla waszej rodziny.
W czym może pomóc pielęgniarka?
- Dobra pielęgniarka pomaga rodzicom nowo narodzonego bobaska w nabywaniu i doskonaleniu podstawowych czynności związanych z pielęgnacją dziecka. Pielęgniarka udziela rodzicom wskazówek odnośnie kąpieli maluszka, przewijania, karmienia piersią i wielu innych.
- Wybierając pielęgniarkę warto zwrócić uwagę jakie ma podejście do rodziców i dziecka. Czy będzie potrafiła nauczyć niedoświadczoną mamę czy tatę jak prawidłowo obchodzić się z dzieckiem, czy pozostawi ich równie niedoświadczonych jak przed rozpoczęciem współpracy z nią.
- Istniej także możliwość wynajęcia pielęgniarki na całą dobę lub tylko noce. Jest ona pomocna zwłaszcza w początkowym okresie przyjścia dziecka do domu. Kobieta jest mocno wyczerpana po porodzie i zdarza się, że nie ma siły wstawać do karmienia dziecka w ciągu nocy. Wtedy pielęgniarka może przejąć jej obowiązki i karmić dziecko butelką.
- W wielu rodzinach pielęgniarka jest angażowana do pomocy nad niemowlakiem, aby matka mogła poświęcić więcej uwagi starszemu potomstwu, które często czuje się zazdrosne i odrzucone, gdy na świat przychodzi nowy członek rodziny. Pomoc pielęgniarki w takim wypadku można ograniczyć do kilku godzin w ciągu dnia, które to matka lub ojciec będą mogli poświęcić starszemu rodzeństwu, minimalizując w ten sposób uczucie zazdrości u dziecka.
- Pielęgniarka może okazać się szczególnie pomocna w przypadku ciężkiego porodu lub cesarskiego cięcia. Kobiety są wtedy szczególnie osłabione, w związku z czym nie są w stanie samodzielnie opiekować się swoja pociechą.
Zobacz również:
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
Kiedy pomoc pielęgniarki nie jest wskzana?
- Kiedy matka karmi swoje dziecko piersią pielęgniarka nie jest w stanie wyręczyć jej z tego obowiązku. Dlatego w takim przypadku warto zastanowić się nad zatrudnieniem kogoś do pomocy przy prowadzeniu domu zamiast pielęgniarki.
- Decydując się na wynajęcie pielęgniarki całodobowej należy liczyć się z tym z tym, że będzie ona obecna w domu przez cały czas. Jeśli jest to kłopotliwe, gdy ktoś obcy przebywa w domu, można zatrudnić pielęgniarkę na kilka godzin w ciągu dnia lub zrezygnować z jej usług i wybrać inną formę pomocy przy dziecku.
- Pomoc pielęgniarki jest także zbędna w przypadku gdy, mama chce wykonywać wszystkie obowiązki związane z opieką nad maluszkiem samodzielnie. Wtedy warto zatrudnić pomoc domową, aby matka miała więcej czasu na zabawę z dzieckiem.
- Jeśli ojciec dziecka angażuje się w opiekę nad noworodkiem i dzieli obowiązki związane z jego pielęgnacją razem z matką pomoc pielęgniarki jest niekonieczna. W takim przypadku pielęgniarka może tylko przeszkadzać rodzicom w opiece nad maluszkiem i budowaniu rodzinnych więzi.
Jak wybrać pielęgniarkę do pomocy przy dziecku?
- Przed wyborem pielęgniarki warto zastanowić się jakie obowiązki powinna spełniać. Czy ma tylko udzielać wskazówek odnośnie opieki nad dzieckiem, czy może od czasu do czasu również zając się domem.
- Przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru pielęgniarki wskazana jest także rozmowa z kandydatką. Pozwoli to matce wybrać kobietę, z którą będzie się dobrze dogadywała i rozumiała.
- Przed dokonaniem wyboru, warto także sprawdzić referencje kandydatki, jej kwalifikacje i aktualny stan zdrowia oraz odpowiednie przeszkolenie w pierwszej pomocy i sprawach dotyczących bezpieczeństwa dziecka.
Warto już przed porodem zorientować się wśród znajomych i przyjaciół jaka pielęgniarkę polecają do pomocy nad dzieckiem. Ich wskazówki i wcześniejsze doświadczenia mogą okazać się bardzo cenne i przydatne. Po porodzie może okazać się, że pomoc pielęgniarki jest niekonieczna, jednak zawsze lepiej być przygotowanym na ewentualną konieczność pomocy przy dziecku.
Komentarze do: Czy warto zaangażować pielęgniarkę do opieki nad niemowlakiem?