Szukaj

Delfiny pomagają podopiecznym Fundacji Rosa

Podziel się
Komentarze0

Fundacja Rosa uruchomiła nowy długofalowy projekt terapeutyczny dla dzieci - delfinoterapię. W ramach programu niepełnosprawne dzieci oraz ich opiekunowie otrzymują dofinansowanie do  specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych w Turcji, organizowanych przez Fundację Dobra Wioska. Z tej szczególnej formy terapii skorzystało już dziecko autystyczne, w najbliższych miesiącach do tureckiego delfinarium wyjadą kolejni mali pacjenci.



Delfinoterapia jest nowoczesną formą rehabilitacji, której dobroczynne działanie na małych pacjentów wynika z bezpośredniego kontaktu z delfinami. Metoda ta stosowana jest z powodzeniem w terapii następujących schorzeń: zaburzeń funkcjonowania centralnego systemu nerwowego, porażenia mózgowego, autyzmu, zespołu Downa, zaburzeń mowy i słuchu. Jak pokazują badania naukowe i doświadczenia terapeutyczne, delfinoterapia jest szczególnie skuteczna w leczeniu neuroz, zespołów stresu pourazowego, traum psychicznych, a także dysleksji.

- To właśnie wysoka skuteczność terapii z udziałem delfinów przekonała nas do współfinansowania wyjazdów polskich dzieci na turnusy rehabilitacyjne nad Morze Śródziemne - mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. - Rozmowy ze specjalistami z Fundacji Dobra Wioska, która ma ogromne doświadczenie w terapii z morskimi ssakami i opracowała autorski program terapeutyczny, przekonały nas do otwarcia nowego programu dla małych pacjentów. Relacja rodziców pierwszego dziecka-uczestnika naszego projektu z wyjazdu do Turcji pokazały, że przeznaczenie środków na współfinansowanie terapii z delfinami ma głęboki sens. Tego typu zabiegi są po prostu skuteczne.

Pierwszy z małych pacjentów, Miłosz Tresenberg, wyjechał wraz z rodzicami do tureckiego kurortu Sealanyi na dwutygodniowy turnus leczniczy na przełomie kwietnia i maja br. Była to w życiu chłopca już druga delfinoterapia i pierwsza współfinansowana przez Fundację Rosa. - Nasz syn ma dziesięć lat i zdiagnozowany zespół Aspergera, jedno z zaburzeń uważanych w medycynie za przejaw autyzmu - mówi Ewa Tresenberg, mama małego Miłosza.

- Delfinoterapia bardzo otworzyła naszego syna na świat. Dość szybko nawiązywał on kontakt z tymi pięknymi morskimi ssakami i chętnie się z nimi bawił. Najbardziej jednak podobał się Miłoszowi tzw. belly ride, czyli pływanie na brzuchu delfina. Taka terapia jest dobrą integracją pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem, a środowisko wodne sprzyja wykrzesaniu odwagi, otwartości i przede wszystkim wielkiemu zaufaniu. Nabyte pozytywne cechy nasz syn z zaskakującą łatwością przenosi do codziennego życia. Dobrze ukierunkowana zabawa wyzwala emocje, w których przoduje radość. A uśmiech Miłosza jest dla nas najcenniejszy.


Autorska terapia, opracowana przez Oksanę Dąbrowską, prezesa Fundacji Dobra Wioska, trenerkę i psychoterapeutkę z licencją Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu, opiera się na sesjach terapeutycznych z delfinami oraz terapii dziecka z udziałem rodziny (terapia rodzinna oraz arteterapia). Najważniejszym elementem zajęć jest kontakt małego pacjenta z delfinem w trakcie dziesięciu sesji przy udziale specjalnie wyszkolonego terapeuty.

Terapia rodzinna uzupełnia sesje ze zwierzętami. Ich celem jest poprawa komunikacji i ogólnych relacji pomiędzy członkami rodziny. Arteterapia natomiast pomaga małym pacjentom wyrazić zablokowane emocje oraz poprawić komunikację i relacje z otoczeniem. - Partner merytoryczny naszego programu delfinoterapii zapewnia wysoko specjalistyczną pomoc - podkreśla prezes Pecuszok. - Program realizowany jest poprzez dopasowanie specjalistów o profilu najbardziej odpowiadającym schorzeniu oraz indywidualny dobór ćwiczeń w trakcie delfinoterapii i terapii towarzyszących. Dzięki temu mamy pewność, że nasi podopieczni odniosą jak najwięcej korzyści.


W ramach programu delfinoterapeutycznego Fundacja Rosa dofinansuje turnusy lecznicze dla kolejnych dzieci (lipiec, wrzesień, październik). W sumie w tym roku w delfinoterapii weźmie udział dziewięcioro małych pacjentów z opiekunami.  Jednym z nich jest Daniel Sochacki, trzynastolatek z problemami mowy, który wyjedzie wraz z opiekunami do  Sealanyi jesienią br. Chłopiec został zakwalifikowany do udziału w projekcie na podstawie szczegółowej dokumentacji medycznej oraz zaleceń lekarskich.

Dodatkowe informacje

O fundacji Rosa


Fundacja została założona w 2004 roku. Od początku istnienia posiada status organizacji pożytku publicznego, co umożliwia jej ubieganie się o dofinansowanie z jednego procenta podatku od dochodów osobistych. Zgodnie ze statutem priorytetami Fundacji Rosa są: poprawianie warunków edukacji w szkołach oraz zwiększenie komfortu chorych dzieci w niedofinansowanych polskich szpitalach. Organizacja realizuje te cele, organizując programy „Twoja szkoła” oraz „Pokój uśmiechu”.

Program „Twoja szkoła” rozwijany jest z powodzeniem od początku istnienia fundacji. Dzięki wsparciu z 1 proc. podatku oraz dotacjom, organizacja wsparła do tej pory ponad 1700 szkół. Zebrane w ramach projektu  fundusze przeznaczono m.in. na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania wspierającego edukację, książek, multimedialnych tablic i innych pomocy dydaktycznych. Rozwijany od ponad roku program „Pokój uśmiechu” ma pomóc dzieciom przetrwać trudne chwile pobytu w szpitalu. Celem projektu jest stworzenie przyjaznych miejsc (poczekalni i pomieszczeń do zabaw) na dziecięcych oddziałach szpitalnych, w których najmłodsi chorzy mogliby poprzez grę i zabawę  zapomnieć o chorobie.

Fundacja Rosa, oprócz programów realizowanych na rzecz uczniów i pacjentów szpitalnych, finansuje również trzy projekty terapeutyczne. Pierwszy z nich to wsparcie finansowe terapii dla dzieci z diagnozą niedokształcenia mowy pochodzenia korowego. Drugi z projektów jest nowoczesną formą terapii dla dzieci z wykorzystaniem delfinów (delfinoterapia). Celem trzeciego z programów jest kompletne urządzenie pomieszczeń terapeutycznych dla dzieci (m.in. do stymulacji sensorycznej czy też pokoje tzw. „doświadczania świata”). Pokoje urządzane są w szkołach integracyjnych i innych placówkach oświatowych.

Więcej na stronie: www.fundacjarosa.pl

Komentarze do: Delfiny pomagają podopiecznym Fundacji Rosa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz