Dlaczego małe dzieci gryzą innych?
Kąsanie rówieśników przez dzieci jest jedną z form okazywania agresji. Zazwyczaj dzieci posuwają się do gryzienia w momencie gdy nie potrafią sobie poradzić z manipulowaniem otoczenia. W tym przypadku gryzienie okazuje się skuteczną bronią.
Czasami gryzienie rówieśników ma inne podłoże i jest związane ze zwykłą ciekawością i eksperymentowaniem dziecka. Co więcej okazuje się również, że kąsanie dzieci może być również formą okazywania uczuć przez dziecka i to tych pozytywnych. W niektórych przypadkach gryzienie przez dzieci może być formą zwrócenia na siebie uwagi przez dziecko.
Większość rodziców gryzienie uważa za prymitywne zachowanie. W związku z tym, gdy ich malec kąsa rówieśników są oni przerażeni. Tymczasem kąsanie jest takim samym rodzajem zachowania jak bicie rówieśników.
Gryzienie nie jest niczym patologicznym i jest zachowaniem które często występuje u dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia. Zazwyczaj mija samoistnie wraz z wiekiem, jednak w niektórych przypadkach powoduje problemy.
Jak zapobiec gryzieniu rówieśników przez dziecko?
- Dawaj malcowi coś do przegryzienia
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
- Nigdy nie odpłacaj tym samym
- Reaguj jak najszybciej
- Nie stosuj podwójnej miary
- Traktuj gryzienie jako poważna sprawę