Drgawki gorączkowe u dziecka
Drgawki gorączkowe są to nagłe zaburzenia, które mogą wystąpić w czasie chorób infekcyjnych przebiegających z wysoką gorączką. U dzieci drgawki gorączkowe występują bardzo często podczas wysokiej gorączki ponieważ nie mają one jeszcze doskonale rozwiniętego układu nerwowego i często reagują w ten sposób na wysoką temperaturę.
Częściej zdarzają się one u chłopców szczególnie w wieku od 6-go miesiąca do 5-go roku życia. Należy zaznaczyć, że drgawki gorączkowe nie są objawem choroby mózgu.
Jak wyglądają i kiedy występują drgawki gorączkowe?
Drgawki gorączkowe występują jak już było zaznaczone powyżej w artykule podczas wysokiej gorączki (przekraczającej 39°C) i charakteryzują się utratą przytomności dziecka wraz z pojawiającymi się napadami drgawkowymi. Napad drgawkowy ma podobną postać do napadu padaczkowego ale nim nie jest. Przeważnie takie napady u dzieci mijają z wiekiem.
Drgawki gorączkowe można podzielić na dwa rodzaje. Występują drgawki proste, które trwają nie dłużej niż 15 minut i nie powtarzają się przez kolejne 24 h. Często występują podczas zakażeń wirusowych gardła gdy temperatura przekracza 39°C. Są to najczęściej występujące drgawki gorączkowe.
Drugim rodzajem drgawek są drgawki złożone, zwane również ogniskowymi. Trwają one dłużej niż 15 minut i mają nawroty w ciągu 24 godzin. Drgawki te także pojawiają się przy wirusowych zapaleniach gardła często nawet w stanie podgorączkowym. Drgawki te są bardziej złożone i mogą dotykać jednej strony ciała dziecka. W czasie międzynapadowym powinniśmy zrobic dziecku EEG żeby wykluczyć ewentualne wystąpienie padaczki.
Zobacz również:
Jak moje dziecko zachowuje się w czasie drgawek gorączkowych?
• Drgawki lub prężenia przeważnie obejmujące całe ciało lub tylko jedną stronę.
• Dziecko przestaje reagować, a czasami nawet traci przytomność. Powoduje to, że dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z nami oraz nie reaguje na nasz głos czy dotyk.
• Napad trwa zwykle 1-2 minuty, może jednak utrzymywać się przez 10 minut i dłużej w zależności od rodzaju drgawek gorączkowych. Często mogą się także powtarzać w ciągu 24 godzin.
• Często rodzic może zaobserwować zwrot gałek ocznych dziecka w jedną stronę i wyciek śliny z ust.
• Podczas drgawek może się okazać, że dziecko bezwiednie oddaje mocz.
• Po napadzie dziecko zazwyczaj zapada w głęboki sen.
Jak mam pomóc dziecku w czasie napadu?
• Powinniśmy w pierwszej kolejności wybrać numer pogotowia ratunkowego, 999 lub 112.
• Nawet gdy napad powoduje u nas niepokój i strach postarajmy się zachować zimną krew.
• Podczas napadu trzeba uważać, by dziecko nie doznało urazu. Dlatego najlepiej odsunąć ostre rzeczy od dziecka aby się nie skaleczyło bądź też nie uderzyło co mogłoby spowodować jeszcze większe komplikacje zdrowotne.
Kiedy nasze dziecko będzie miało drgawki najprawdopodobniej zostanie przyjęte do szpitala. Tam lekarze wyjaśnią czy rzeczywiście były to drgawki gorączkowe czy przypadkiem nie padaczkowe. Wiele dzieci ma skłonność do reagowania na gorączkę drgawkami dlatego ważne jest żeby przy całym zdarzeniu zachować spokój i udać się do lekarza.
Komentarze do: Drgawki gorączkowe u dziecka