Szukaj

Dysplazja stawu biodrowego u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Stawy biodrowe u noworodka i niemowlęcia charakteryzują się tym, że są bardzo delikatne i niestabilne. Związane jest to z fizjologiczną niedojrzałością poszczególnych elementów anatomicznych stawu. Kości, które tworzą stawy można w łatwy sposób przesuwać względem siebie. W przypadku gdy kości tracą ze sobą właściwy kontakt staw zaczyna rozwijać się w sposób nieprawidłowy.


Dlatego bardzo ważne jest, by pozycja nóżek noworodka była prawidłowa, ponieważ wpływa to na dojrzewanie stawu biodrowego. Staw ten w ciągu pierwszego roku życia ulega wzmocnieniu i ustabilizowaniu.

Czym jest dysplazja stawu biodrowego?

Poprzez dysplazję stawu biodrowego rozumiemy niedostateczny rozwój kości i innych elementów, które tworzą staw, a w szczególności zbyt płytkie i strome brzegi panewki na kości biodrowej, w której jest umocowana kość udowa. Stan taki sprawia, że kość udowa w związku ze zwiększeniem siły mięśni i ich napięcia zostaje w sposób trwały wysunięta z panewki poza staw. Prowadzi to do zwichnięcia stawu, a tym samym niemożliwe jest prawidłowe chodzenie dziecka. Dziecko, które nie jest leczone, bądź rozpoczyna leczenie zbyt późno zaczyna utykać, a jego chód jest podobny do chodu kaczki. Dysplazja w większości przypadków jest jednostronna, choć zdarza się także, że dotyka obu bioder. Jest to schorzenie charakterystyczne bardziej dla dziewczynek niż chłopców. Większa możliwość wystąpienia dysplazji występuje u tych dzieci, których rodzice lub rodzeństwo mieli dysplazję stawu biodrowego. Ponadto jest to częste zjawisko u dzieci urodzonych z położenia pośladkowego. Dysplazja biodra może zostać wyleczona metodami nieoperacyjnymi, w przypadku gdy leczenie zostanie rozpoczęte stosunkowo wcześnie. W przypadku zwichnięcia stawu biodrowego konieczne może się okazać leczenie operacyjne lub długotrwałe unieruchomienie dziecka w gipsie. Odpowiedzialny za leczenie chorób biodra jest ortopeda dziecięcy.

Jakie objawy występują przy dysplazji stawu biodrowego?

  • Po pierwsze niestabilność biodra, tzn. przesuwanie się kości udowej poza granice stawu. W wyniku tego wyczuwalne jest w kilku pierwszych tygodniach życia przeskakiwanie w stawie biodrowym podczas odwiedzenia i przywiedzenia nóżek.
  • Po drugie po zakończeniu okresu noworodkowego pojawiają się trudności w odchylaniu nóżek na boki.

Objawy, które wskazywałyby na dysplazję stawu biodrowego powinny być zauważone przez lekarza podczas obowiązkowych badań bioder na oddziale noworodkowym, bądź w trakcie wizyt profilaktycznych w 1 roku życia. Niekiedy badanie lekarskie nie wykrywa dysplazji. W przypadku, gdy poczujesz u dziecka przeskakiwanie w biodrze bądź też inne objawy, które wywołają u ciebie niepokój (np. dziecko zdecydowanie bardziej porusza jedną nóżką) jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Czy mogę zapobiec dysplazji i zwichnięciu stawu biodrowego u mojego dziecka?

W istocie w przypadku zaawansowanej dysplazji stawu biodrowego nie można mówić o skutecznym postępowaniu profilaktycznym. Konieczne okazuje się podjęcie leczenia, o którym decyduje lekarz ortopeda.

Rady dla rodzica
  • W przypadku gdy nosisz malucha w pozycji pionowej, należy zadbać o to, by nóżki były ustawione swobodnie na boki i w zgięciu. Młodsze dzieci należy nosić tak, by obejmowały rodzica nogami siedząc na brzuchu, straszne natomiast można nosić na biodrze.
  • W trakcie zabaw należy układać dziecko na brzuchu, bo sprzyja to prawidłowemu ułożeniu nóżek na boki.
  • Nie należy unosić dziecka w górę za nóżki, ponieważ tym sposobem może dojść do uszkodzenia stawu biodrowego lub do jego zwichnięcia.
  • Nie należy krępować nóżek malucha, ponieważ dziecko ruszając nóżkami stymuluje prawidłowy rozwój stawu biodrowego.
  • Prawidłowym zjawiskiem jest to, że nóżki dziecka w pierwszych miesiącach życia są najpierw mocno zgięte w stawach i szeroko rozstawione na boki, by następnie pozostać w lekkim zgięciu. Taka pozycja umacnia prawidłowy rozwój  i dojrzewanie stawu biodrowego. Wyprostowana pozycja nóżek w tym wieku powoduje, że kości, które tworzą staw biodrowy nie są ułożone w sposób prawidłowy, a tym samym dochodzi do uszkodzenia struktur, które tworzą staw, co powoduje  jego zaburzony rozwój.

Czy zakładanie niemowlęciu szerokiej i grubej warstwy pieluch chroni jego stawy biodrowe przed dysplazją i zwichnięciem?

Mimo powszechnie występującej opinii, że sposób taki jest korzystny dla dziecka, nie powstały żadne naukowe dowody to potwierdzające, dlatego też należy unikać takiego postępowania. W przypadku gdy u dziecka stwierdzono istnienie dysplazji stawu biodrowego, konieczne jest leczenie ortopedyczne. Założona w sposób nieprawidłowy gruba warstwa pieluch może powodować ograniczenie ruchów nóżek dziecka, a tym samym doprowadzić do uszkodzenia stawu biodrowego malucha.

Czy profilaktyczne USG stawów biodrowych powinno być wykonane u wszystkich noworodków i niemowląt?


Nie jest powiedziane, że USG stawów biodrowych musi być wykonane u wszystkich noworodków i niemowląt. Takie badanie wykonane w pierwszych tygodniach życia dziecka często nie daje odpowiedniego wyniku. Oczywiście można zgłosić się na badanie USG stawów biodrowych do specjalisty na własną rękę, jednak będzie się to wiązało z odpowiednim kosztem. W przypadku gdy pediatra stwierdzi podczas rutynowego badania jakiekolwiek objawy dysplazji biodra, należy jak najszybciej udać się do lekarza ortopedy, by możliwie wcześnie rozpocząć leczenie. Gdy mamy do czynienia z niejednoznacznym wynikiem badania lekarskiego należy zrobić badanie USG bądź od razu udać się do ortopedy w celu weryfikacji istniejących podejrzeń. Pierwsze wiarygodne badanie USG może zostać przeprowadzone dopiero w 6 tygodniu życia dziecka. Istotne jest, aby wykonać USG bioder u wszystkich tych dzieci, które mieszczą się w grupie ryzyka.

Komentarze do: Dysplazja stawu biodrowego u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz