Otyłość jest coraz większym problemem szczególnie wśród dzieci. W ciągu ostatnich 30 lat, wskaźniki otyłości zwiększyły się ponad dwukrotnie u dzieci, a u młodzieży aż czterokrotnie. Teraz, nowe badania opublikowane w BMJ sugerują, że dzieci których rodzice wzięli rozwód mogą być bardziej podatne na przyrost masy ciała niż dzieci z bezpiecznym stanem rodzicielskim, czyli dwójką rodziców.
Wcześniejsze badania wykazały, że życie rodzinne dziecka może wpływać na masę jego ciała. Przykładowo, Medical News Today publikowało ostatnio badania, które sugerują że dzieci z surowymi rodzicami są bardziej narażone na otyłość. Badania wykonane w 2012 roku wykazały również, że stres również może mieć wpływ masę ciała dziecka.
Naukowcy z ostatnich badań – w tym Anna Biegl z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Norwegii – starała się ustalić, czy struktura rodziny dziecka ma wpływ na jego wagę.
Aby osiągnąć swoje wyniki, zespół przeanalizował 3166 dzieci ( w tym 1537 dziewcząt i 1629 chłopców) z 127 szkół w całej Norwegii. Dzieci miały średni wiek, który wynosił 8,3 roku i były częścią norweskiej Child Growth Study.
Pielęgniarki w szkołach dziecięcych mierzyły ich wzrost, wagę i obwód talii aby ustalić, czy borykały się one z problemem otyłości lub nadwagi. Stosując definicję z Międzynarodowego Besity Task Force: Otyłość brzuszna – to nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha lub brzucha, której stosunek talii do wysokości wynosi 0,5 lub więcej.
Badacze postanowili następnie, podzielić dzieci na grupy według stanu cywilnego rodziców. Podzielono je na dzieci rodziców, które zawierały ślub, nigdy się nie ożeniły, konkubinaty, single, separacji oraz po rozwodzie.
Dzieci w 19% na ogół borykały się z nadwagą lub otyłością, a w 8,9% z otyłością brzuszną. Dziewczyny bardziej cierpiały na nadwagę lub otyłość niż chłopcy. Nie zaobserwowano jednak dużych różnic w otyłości brzusznej.
Zobacz również:
Dzieci, których rodzice rozwiedli rozwiedli się, mogą być bardziej narażone na nadwagę lub otyłość niż dzieci, których rodzice są jeszcze małżeństwem. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy odkryli, że dzieci rodziców, którzy rozwiedli się, są w 54% bardziej narażone na nadwagę lub ogólną otyłość i w 89% bardziej narażone na otyłość brzuszną w porównaniu z dziećmi rodziców, którzy nadal są w związku małżeńskim.
Wyniki są bardzo podobne nawet przy badaniach, które uwzględniają różne wpływy czynników środowiskowych takich jak miejsce zamieszkania czy pochodzenie etniczne.
Wyniki były bardziej widoczne u chłopców niż u dziewczynek, zwłaszcza u tych, u których rodzice rozwiedli się. Chłopcy ci, byli w 63% bardziej narażeni na nadwagę i otyłość oraz w ponad 104% bardziej narażeni na otyłość brzuszną niż ci, których rodzice byli małżeństwem.
Podobne badania przeprowadzono u dziewczynek. Jednak naukowcy twierdzą, że nie było to statystycznie istotne. Komentując wyniki badań, naukowcy twierdzą, że koncentrując się na rzeczywistych zmianach społecznych, badania dostarczają cennych informacji na temat osób potencjalnie narażonych na rozwój otyłości.
Chociaż zespół naukowców, który przeprowadzał badania, nie wie dokładnie, dlaczego dzieci rodziców po rozwodzie mają większe szane na nadwagę i otyłość. Pojawia się jednak hipoteza, która sugeruje że rozwiedzeni rodzice mają mniej czasu na gotowanie domowych obiadów, mają większą zależność od niezdrowych gotowych dań bądź też mają niższy dochód gospodarstwa domowego.
Naukowcy zauważają również, że rozwód może zakłócać relacje rodzic – dziecko. Może to spowodować kontynuację konfliktu między rodzicami lub spowodować przeprowadzkę. To z kolei oznacza, że dziecko może mieć trudności z aklimatyzacją w nowym środowisku i trudności w relacjach.
- Taki stres może mieć wpływ na zachowanie, poziom jedzenia oraz aktywności fizycznej, a tym samym wyjaśnić rozwój nadwagi i otyłości u dzieci - twierdzą naukowcy.
Jeśli chodzi o chłopców, problem ten dotyczy bardziej chłopców dotkniętych rozwodem rodziców niż dziewczynki. Autorzy badania wysuwają hipotezę, że chłopcy mogą być bardziej wrażliwi. Jednak wyniki powinny być „interpretowane ostrożnie”, ponieważ liczba dzieci rozwiedzionych była stosunkowo niska.
Badanie nie jest w stanie również ustalić przyczyn ani skutków. Sami badacze zastanawiają się, czy rozwój nadwagi i otyłości został zainicjowany przed rozwodem, czy też w czasie konfliktu małżeńskiego lub rozwodu.
Otyłość może być tylko jednym ze skutków, które wynikają z rozwodu rodziców. W 2012 roku badania z Uniwersytetu w Toronto w Kanadzie wykazały, że mężczyźni, których rodzice rozwiedli się już przed 18. rokiem życia mają zwiększone prawdopodobieństwo nadwagi czy udaru mózgu w późniejszym etapie życia.
Komentarze do: Dzieci rozwiedzionych rodziców bardziej narażone na otyłość