Potomstwo młodych matek częściej boryka się z problemami zdrowotnymi i edukacyjnymi – tak wynika z najnowszych brytyjskich badań. Pochwałę późnego rodzicielstwa zawiera „Millennium Cohort Study”, duży projekt badawczy, którym objęto 15 tys. brytyjskich rodzin. Łączy je czas przyjścia na świat pierwszego dziecka. Raport został sporządzony na podstawie pogłębionych wywiadów z ochotnikami.
Co się okazało? – Zwlekanie z poczęciem potomstwa do trzydziestki wydaje się wiązać z wieloma korzyściami dla rodziny – tłumaczy Heather Joshi z Instytutu Edukacji, kierownik projektu. A to dlatego, że osoby, które później zostają rodzicami, mają z reguły lepsze wykształcenie i ugruntowaną pozycję zawodową. Dzięki temu mogą zagwarantować swoim dzieciom lepszy start.
Nie chodzi jednak wyłącznie o sferę materialną. Chociaż o takich korzyściach również jest w raporcie mowa (to np. mieszkanie o wyższym standardzie, położone w lepszej dzielnicy). „Dzieci, których rodzice są wysoko wykształceni i oboje pracują zawodowo, przejawiają większe zdolności poznawcze i mniejsze problemy wychowawcze” – dowodzi „Millennium Cohort Study”. Dlaczego? Może po trosze dlatego, że rodzice częściej czytają im książki.
Z kolei pociechy osób młodych, źle wykształconych, są w większym stopniu narażone na problemy związane ze zdrowiem i edukacją. Okazuje się, że jeszcze przed rozpoczęciem szkoły pod względem zasobu słownictwa są opóźnione w stosunku do swoich rówieśników o rok. Inny wniosek z badań to ten, że młodsze matki są bardziej skłonne do łajania swoich dzieci. Kobiety poniżej 30. roku życia dwukrotnie częściej codziennie na nie krzyczały niż te powyżej trzydziestki. Ale nieznacznie bardziej skłonne do podobnego zachowania były także matki pracujące zawodowo.
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
Wyniki raportu wydają się potwierdzać to, z czego Brytyjczycy doskonale zdają sobie sprawę. Na początku tego roku Narodowe Biuro Statystyczne doniosło o wzroście w Anglii i Walii wskaźnika ciąż wśród kobiet po 40. roku życia (o 6 proc. w ciągu roku). Jednocześnie zmniejszyła się liczba ciężarnych nastolatek. Najczęściej matkami zostawały kobiety w wieku 25 – 29 lat.
Według specjalistów opóźnienie momentu zajścia w ciążę wynika również z wiary kobiet w możliwości technik rozrodu wspomaganego medycznie (in vitro). Ale równie ważne, o ile nie ważniejsze, jest poczucie społecznej i zawodowej stabilizacji.
Coraz częściej zwycięża ono ze starą prawdą, że im bardziej zaawansowany wiek matki, tym większe komplikacje mogą towarzyszyć ciąży. Jednocześnie przybywa bowiem badań, które utwierdzają kobiety w słuszności takiej postawy.
Jak swego czasu doniósł „Journal of Epidemiology and Community Health”, nowe starsze matki mają większe szanse, że ich dzieci będą bystre, a one same będą czerpać większą radość z macierzyństwa. Mało tego, mogą żyć także dłużej niż ich rówieśniczki, które wcześniej urodziły dzieci, czego dowiodły badania opublikowane w „Proceedings of the Royal Society”.("Rzeczpospolita")
Komentarze do: Dzieci starszych rodziców mają lepszy życiowy start