Z najnowszych badań wynika, iż dzieci z objawami nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) są bardziej narażone na otyłość, gdy dorosną.
Występowanie trzech lub więcej objawów ADHD - takich jak nieuwaga, impulsywność lub nadmierna ruchliwość - znacznie zwiększa ryzyko otyłości, co wynika z danych naukowców z Duke University Medical Center, którzy przeanalizowali 15 197 przypadków wśród młodzieży w latach 1995-2009.
- Nie liczy się samo zdiagnozowanie ADHD - ważne są objawy - zauważa współautor badania, Scott Kollins, dyrektor Duke ADHD Program.
Inny autor dodał, że większa liczba objawów to zarazem zwiększone ryzyko otyłości.
Zobacz również:
- Wykazaliśmy, że wraz ze wzrostem objawów ADHD wzrasta również częstotliwość występowania otyłości - powiedział współautor badania Bernard Fuemmeler, dyrektor Pediatric Psychology & Family Health Promotion Lab.
Nawet wśród dzieci, u których stwierdzono jedynie nadpobudliwość czy impulsywność - najbardziej istotny z analizowanych czynników ryzyka - zagrożenie otyłością wzrastało do 63 procent. Objawy te powiązano także z intensywniejszym przyrostem masy ciała podczas przejścia z okresu dojrzewania do fizycznej dorosłości.
Dane na temat nastolatków pochodziły z U.S. National Longitudinal Study of Adolescent Health.
- Te odkrycia udowadniają, że pewne możliwości samokontroli, takie jak umiejętność panowania nad swoimi odruchami, są kluczem do zrozumienia, dlaczego niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni na otyłość - powiedział Fuemmeler, dodając, że stwarza to nowe możliwości w leczeniu otyłości.
Komentarze do: Dzieci z ADHD są bardziej narażone na otyłość (1)
ADHD
1W sumie to nie dziwi mnie fakt, iż współcześnie dzieci z ADHD cierpią na nadwagę. Po protu daje się im nieodpowiednie składniki pokarmowe. Ich dieta nie jest zbyt urozmaicona i nie karmi ich się tym, co mogą spalić. Tymc... pokaż całość