Niebezpieczna alergia nie powinna powodować, że dziecko wychowuje się pod kloszem, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Baltimore.
- Najważniejsze jest zachowanie balansu. Z jednej strony trzeba pilnować, jakie produkty spożywa dziecko. Z drugiej, musimy pozwolić mu na kontakty z rówieśnikami i zachowanie marginesu niezależności - mówi kierownik badań, Linda Dahlquist.
Nadmierna troska rodziców
W Stanach Zjednoczonych około 4% dzieci zmaga się z żywnościową alergią, która może zagrażać ich życiu. Rodzice takich dzieci zazwyczaj mocno kontrolują nie tylko to, co ich pociechy jedzą, ale i co robią w wolnym czasie, z kim się spotykają itd. Linda Dahlquist chciała sprawdzić, czy troska rodziców nie przekłada się na brak ważnej umiejętności u dzieci - samodzielnego rozwiązywania problemów.
W badaniu wzięło udział 66 dzieci z alergią w wieku od trzech do sześciu lat oraz 67 dzieci bez żywieniowych problemów. Wszystkim dzieciom towarzyszyły ich mamy.
Zobacz również:
- Jak gimnastykować niemowlaka?
- Dlaczego dzieci mają swoje ukochane zabawki?
- Jak rozpoznać płacz niemowlaka?
- Odmrożenia i hipotermia u niemowlaka
- Koszmary senne u małego dziecka
- Kiedy dla małego dziecka liczy się tylko mama
- Co zrobić gdy małe dziecko nie chce wrócić z placu zabaw
- Jak pielęgnować suchą skórę małego dziecka
Naukowcy poprosili dzieci, żeby układały puzzle - stopień trudności dostosowano do wieku. Mamy poproszono, by nie udzielały dzieciom żadnych wskazówek, dopóki nie zostaną o to przez nie poproszone. Badacze nagrywali interakcje matek z dziećmi podczas tego zadania.
Młodsze dzieci z alergią skarżyły się, że układanka jest za trudna. Ich matki były też bardziej skłonne do udzielanie pomocy, bez prośby ze strony dzieci. Według badaczy wiąże się to z bezradnością tych dzieci. Nie potrafią one samodzielnie rozwiązywać swoich problemów.
Nauka na własnych błędach
- Chcemy, by dzieci mogły być niezależne od rodziców, nawet pomimo poważnej choroby. Możemy nauczyć dzieci tego, by umiały same o siebie zadbać i rozwiązywać swoje problemy - mówi Linda Dahlquist. Dodaje, że dla rodziców najtrudniejsza jest utrata pewności, że dziecko postąpi słusznie. Dahlquist uważa jednak, że nawet porażki mogą czegoś nauczyć i warto dać dziecku szansę uczenia się na własnych błędach. Nadmierna pomoc ze strony rodziców może przynieść niekorzystne skutki w przyszłości - takie dzieci mają później problemy z niską samooceną, trudne kontakty z członkami rodziny, są bardziej skłonne do irytacji i złości.
Gabriela Będkowska
Komentarze do: Dzieci z alergią bardziej bezradne?