Rodzice znają dumę towarzyszącą umieszczaniu na ścianie, bądź lodówce, pierwszych rysunków swojej pociechy. Jednak może się kryć za nimi więcej, niż nam się wydaje. Według najnowszych badań, mogą one świadczyć o tym, jak inteligentne będzie nasze dziecko jako nastolatek.
Zespół badawczy kierowany przez dr Rosalind Arden z Instytutu Psychiatrii w King College London w Wielkiej Brytanii, opublikowała swoje wyniki w czasopiśmie Psychological Science. Do badania, dr Arden i jej zespół, zaprosili 7 752 par jedno- i dwujajowych bliźniąt, w sumie 15 504 dzieci, które były częścią badania o nazwie Twins Early Development Study (TEDS).
W wieku 4 lat dzieci były proszone o narysowanie obrazka, przedstawiającego dziecko, zgodnie z testem "narysuj-dziecko", który został ustanowiony w 1920 roku, jako sposób określania inteligencji dzieci.
Każdy rysunek został następnie oceniony w skali od 0 do 12. Wyniki były uzależnione od liczby fizycznych cech - takich jak głowa, oczy, nos, usta, ciała - ujętych w rysunku. Na przykład, jeśli dziecko narysowało dwie nogi, dwie ręce, ciało i głowę, ale żadnych rysów twarzy, otrzymało ono wynik 4.
Zobacz również:
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
Te same dzieci zostały poproszone o wypełnienie testów na inteligencję, w wieku lat 14. Wyższe wyniki za rysowanie, odzwierciedlały się w wyższych wynikach testu dekadę później.
Dr Arden podkreśla jednak, by rodzice nie martwili się jeśli ich dziecko jest złym rysownikiem. Korelacja pomiędzy zdolnością rysunku a inteligencja była umiarkowana - od 0,33 w wieku 4 lat, do 0,20 w wieku lat 14. Dodaje również: - Zdolność do rysowanie nie determinuje inteligencji. Istnieje wiele czynników, zarówno genetycznych i środowiskowych, które wpływają na inteligencję w późniejszym życiu.
Zespół odkrył również, że nie może istnieć związek genetyczny, odpowiedzialny za zdolności rysunkowe dziecka. W wieku 4 lat, okazało się, że rysunki z bliźniąt jednojajowych - którzy dzielą te same geny - były bardziej podobne do siebie niż rysunki bliźniąt dwujajowych, którzy dzielą około 50% swoich genów, ale na ogół mają podobną wychowanie.
- Zdolność dziecka do rysowania wynika z wielu innych możliwości, takich jak obserwacja, trzymanie ołówka itp. Jesteśmy daleko od zrozumienia, jak geny wpływają na te wszystkie zachowania- dodaje.
Anna Migdał
Komentarze do: Dziecięce rysunki wskaźnikiem inteligencji