Gorączka u dziecka
Jeżeli jesteś rodzicem doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, co oznacza wysoka gorączka u Twojego dziecka. U Ciebie pojawiają się takie uczucia jak: niepokój czy lęk, który wypływa z troski o zdrowie dziecka, u dziecka z kolei jest to zwiastun stanu zapalnego w organizmie, czyli początek rozwijającej się choroby. Określenie typologii choroby uzależnione jest od rodzajów objawów, które pojawiają się wraz z podwyższoną temperaturą ciała, wynoszącą powyżej 38 stopni Celsjusza.
U dzieci gorączka taka, wywołana jest głównie przez zakażenia wirusowe i bakteryjne, rzadziej jest przyczyną zakażeń grzybiczych. Bardzo ważnym czynnikiem w podjęciu decyzji o leczeniu dziecka jest rozpoznanie przez lekarza typu zakażenia. Dlaczego? Otóż dlatego właśnie, że zakażenie wirusowe wymaga jedynie leczenia objawowego, czyli stosowania leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych, z kolei zakażenie bakteryjne kwalifikuje dziecko do leczenia antybiotykami. Dlatego też, jeśli jesteś rodzicem z pewnością istotna będzie dla Ciebie informacja o tym jak odróżnić jedno zakażenie od drugiego.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE DLA ZAKAŻEŃ:
1.WIRUSOWYCH Należy pamiętać, że bardzo często wysoką gorączką zaczynają się typowe dla wieku dziecięcego choroby wirusowe, takie jak: gorączka trzydniowa, czy ospa wietrzna. Dopiero po 2-ch, 3-ch dniach pojawia się charakterystyczna dla tych chorób wysypka.
2.BAKTERYJNYCH
PAMIĘTAJ:
Nagminne zwalczanie infekcji wirusowej antybiotykiem, jest postępowaniem bardzo niekorzystnym dla dziecka, a niekiedy nawet niebezpiecznym.
Zadajesz sobie pewnie pytanie, czy każde pojawienie się wysokiej gorączki wymaga interwencji lekarskiej i czy może być coś korzystnego dla organizmu w jej pojawieniu się?
Odpowiedź na ostatnie pytanie jest prosta. Otóż uważa się, że w wieku dziecięcym gorączkę należy zwalczać szybko i skutecznie, gdyż sama w sobie nie jest zjawiskiem pożądanym. Co prawda gorączka sama w sobie nie jest chorobą, ale sygnałem wielu różnych chorób, którym towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów.
Typowe objawy chorób wieku dziecięcego, którym towarzyszy gorączka to:
1. Ogólne złe samopoczucie, ból głowy w okolicach czoła, ból karku, ból gardła i zatkany nos zwiastują infekcję górnych dróg oddechowych.
2. Objawy ze strony układu pokarmowego takie jak: ból brzucha, wymioty, biegunka, sygnalizują jelitową infekcję wirusową, bądź zatrucie pokarmowe toksynami jelitowymi produkowanymi przez bakterie chorobotwórcze.
3. Zdarza się, że stan podwyższonej gorączki wynika z infekcji, która wkradła się do różnych ważnych dla życia narządów jak np. nerki, wątroba, czy opony mózgowo - rdzeniowe.
Dlatego odpowiadając na pierwsze pytanie: czy każde pojawienie się wysokiej gorączki wymaga interwencji lekarskiej - odpowiedź brzmi: TAK!!! Gdy wysoka gorączka alarmuje rodziców, to właśnie lekarz ma decydować o prawidłowym leczeniu. Niejednokrotnie zleca on dodatkowe specjalistyczne badania diagnostyczne krwi, moczu, kału, badania radiologiczne, a czasami gdy jest to konieczne, wykonuje nawet biopsję.
Zobacz również:
Z racji tego, że podwyższona temperatura ciała dziecka - wzbudza strach u rodziców, dość często określenie gorączki jest przez nich nadużywane. Pamiętaj więc, że podwyższona ciepłota ciała malucha, nie ma nic wspólnego z prawdziwą gorączką. Zwykle temperatura ciała wzrasta na przykład w czasie upałów, czy podczas dużego wysiłku fizycznego, zaś ciepłe ubranie i niewystarczająca ilość płynów dodatkowo ją aktywizują. W takich przypadkach nie dochodzi jednak do przestawienia właściwej temperatury (w ośrodku termoregulacji w mózgu), która wynosi od 36 do 37,4 stopni Celsjusza.
Tak więc kiedy mówimy o gorączce?
Dziecko ma normalną temperaturę ciała, gdy wynosi ona od |
36-37˚C |
Dziecko ma stan podgorączkowy, gdy termometr wskazuje ciepłotę ciała w przedziale powyżej |
37-38˚C |
O umiarkowanej gorączce można mówić wtedy, gdy mieści się ona w granicach powyżej
|
38-39˚C |
Wysoka gorączka występuje wtedy, gdy temperatura ciała sięga powyżej |
39˚C |
Jak pomóc maluchowi?
- Kiedy Twoje dziecko będzie miało gorączkę w wysokości trzeciej bądź czwartej pozycji w tabelce bez zastanowienia sięgnij po środki apteczne w postaci czopków, czy syropów na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Bądź spokojna, gdyż podanie leku bardzo szybko obniża wysoką temperaturę ciała. Najpóźniej do 30 minut. Niemowlętom i małym dzieciom podaj czopki, które nie tylko są wygodne do podania, ale także nie powodują negatywnej ingerencji układ pokarmowy dziecka.
- Jeśli jednak temperatura ciała Twojego malucha oscyluje w granicach pierwszej bądź drugiej pozycji w tabelce, warto wypróbować naturalne metody obniżenia ciepłoty ciała, takie jak:
1. Kąpiel dziecka w letniej wodzie, o temperaturze niższej od temperatury ciała tylko o 2 stopnie.
2. Wilgotne okłady na czoło i klatkę piersiową - pieluszką zwilżoną w letniej wodzie.
3. Owinięcie całego ciała dziecka mokrym prześcieradłem lub flanelką i obłożenie go mokrymi pieluchami zamoczonymi w letniej wodzie.
Jeśli metody naturalne nie przyniosą zamierzonego efektu, należy bezzwłocznie sięgnąć po farmaceutyki. Pamiętaj także o częstym dopajaniu dziecka, gdyż w razie braku stałej dostawy płynów, gorączka może spowodować odwodnienie organizmu. Jeśli gorączkujące dziecko karmione jest piersią, to pamiętaj o jak najczęstszym przystawianiu go do piersi, gdyż w ten sposób uzupełnia ono niezbędne płyny i elektrolity.
Jeśli dziecko nie ma apetytu w czasie choroby - nie lekceważ podawania mu regularnego jedzenia. Wiedz, że podwyższona temperatura ciała zwiększa zużycie kalorii. Tak więc podawaj dziecku małe porcje, ale często. Innym ważnym czynnikiem jest ubiór dziecka. Zwróć uwagę na to, by dodatkowo nie przegrzewać malca, a przepoconą bieliznę zmieniaj jak najszybciej, by uniknąć uczucia nieprzyjemnego chłodu na ciele dziecka.
Ponadto zadbaj o kondycję psychiczną dziecka. Zapewnij mu spokój i bezpieczeństwo. Jeżeli dziecko nie jest zbytnio osłabione gorączką postaraj się zorganizować mu spokojne zajęcia takie jak: rysowanie, czytanie, oglądanie bajek, słuchanie muzyki, układanie puzzli, wycinanie, lepienie z modeliny, czy gra w domino. Pamiętaj, że brak nudy i dobry nastrój - mimo podwyższonej temperatury ciała - z pewnością przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia i choć na chwilę pozwoli dziecku zapomnieć o chorobie.
Autor: Danuta Knap
Komentarze do: Gorączka u dziecka (3)
gorączka u dziecka
1ja zawsze stosuję syropy z ibuprofenem, np. [reklama] bo działa też przeciwzapalnie. poza tym ma niezły smak. u mojej córki zasada jest jedna - pojawia się gorączka idę do pediatry bo pewnie ma anginę albo zapalenie oskr... pokaż całość
gorączka u starszych dzieci
1W naszej rodzinie, podczas choroby zawsze sprawdza się [reklama]. Probowalam kiedys innych leków, ale tylko Nurofen działa. Ostatnio moja farmaceutka poleciła mi nową wersję leku – [reklama]. Można podawac go dzieciom w ... pokaż całość
czopki
1Warto również zaaplikować maleństwu [reklama]. Są to czopki, które zmniejszają niepokój u dzieci z infekcjami, ząbkującymi czy mającymi kolkę. Warto mieć te czopki w domowej apteczce na wszelki wypadek., dlatego można po... pokaż całość