Dr Nathan Watemberg z Uniwersytetu Tel Awiwu, związanego z Meir Medical Center wykazał, że żucie gumy przez nastolatków, jak i przez młodsze dzieci, powoduje ból głowy. Jego odkrycia, opublikowane w „Pediatric Neurology”, mogą pomóc w leczeniu licznych przypadków migrenowych bólów głowy u młodzieży bez konieczności dodatkowych badań lub leków.
„Z naszych 30 pacjentów, 26 zgłosiło znaczną poprawę, a 19 miało całkowite ustąpienie bólu głowy”, powiedział Dr Watemberg. „Dwudziestu pacjentów później zgodziło się wrócić do gumy do żucia i u wszystkich odnotowano natychmiastowy nawrót objawów."
Tuż pod nosem
Bóle głowy są częste w dzieciństwie i stają się bardziej powszechne w okresie dojrzewania, zwłaszcza wśród dziewcząt. Typowymi wyzwalaczami są stres, zmęczenie, brak snu lub ciepła, gry wideo, hałas, światło słoneczne, palenie, brak posiłków oraz miesiączka. Ale do tej pory niewiele było badań medycznych na temat relacji między gumą do żucia i bólem głowy. Na oddziale Dziecięcej Neurologii w jednostce Meir Medical Center oraz w Centrum Rozwoju Dziecka, a także w innych klinikach, Dr Watemberg zauważył, że wielu pacjentów, którzy zgłosili bóle głowy codziennie żuło gumę.
Zobacz również:
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Surowce roślinne o działaniu uspokajającym
- Właściwości octu jabłkowego
- Przygotuj biust na spotkanie lata
- Skuteczna walka z niedoskonałościami skóry
- Spinning – charakterystyka, rodzaje, efekty treningu
- Jakie kosmetyki zabierać z soba na letni wyjazd?
- Ćwiczenia poprawiające kondycję kręgosłupa
Dr Watemberg poprosił 30 pacjentów, od 6 do 19 lat, którzy mieli przewlekłe migreny i bóle głowy, o rzucenie gumy do żucia na okres jednego miesiąca. Po miesiącu bez gumy, 19 z 30 pacjentów zgłosiło, że ich ból głowy przeszedł całkowicie, a u 7odnotowano spadek częstości i intensywności bólów głowy. Aby przetestować wyniki, 26 pacjentów zgodziło się na wznowienie gumy do żucia przez dwa tygodnie. U wszystkich z nich odnotowano powrót objawów w ciągu kilku dni.
Jedno z badań sugeruje, że guma do żucia powoduje dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ- temporomandibular joint), miejsca, w którym szczęka łączy się z czaszką. Drugie badanie obwinia aspartam, sztuczny słodzik stosowany w najbardziej popularnych gumach do żucia.
Dr Watemberg faworyzuje wyjaśnienie TMJ: „Guma jest aromatyczna tylko w krótkim okresie czasu, co sugeruje, że nie zawiera dużo aspartamu. Jeżeli aspartam powoduje bóle głowy, byłoby o wiele więcej bólu głowy przy spożywaniu sztucznie słodzonych napojów i produktów. Z drugiej strony, ludzie żują gumę nawet jeżeli nie ma już posmaku, co prowadzi do znaczącego obciążenia stawu skroniowo-żuchwowego, który jest najczęściej używany w organizmie.”
Komentarze do: Guma do żucia powoduje migrenę u młodych ludzi?