Na Zachodzie dzieci uczą się korzystania z nocnika późno, dlatego większość z nich musi używać pieluch aż do trzeciego roku życia. Tymczasem można szkolić w tym zakresie już noworodki. Naukowcy z Akademii Sahlgrenska przy Uniwersytecie w Göteborgu (Szwecja) przeanalizowali zachowania 47 niemowląt oraz ich matek, mieszkających w Wietnamie, gdzie nauka korzystania z nocnika zaczyna się po porodzie i zwykle po dziewięciu miesiącach pozwala na rezygnację z pieluch.
Międzynarodowe badanie, opublikowane w Journal of Pediatric Urology, dowodzi, że dzieci na Zachodzie zazwyczaj dopiero w wieku 3-4 lat potrafią same dbać o swoje potrzeby, podczas gdy w Wietnamie dzieje się to znacznie szybciej.
Eliminowanie konieczności korzystania z pieluch pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze i wykluczyć jeden z obowiązków rodziców, ale sprawia również, że dzieci, dzięki zdolności do kontrolowania swojego pęcherza moczowego, są bardziej sprawne i rzadziej narażone na infekcje dróg moczowych.
Naukowcy przyglądali się przez dwa lata 47 wietnamskim matkom w celu sprawdzenia, jaką stosują one procedurę, żeby nauczyć dzieci korzystania z nocnika.
Zobacz również:
Przede wszystkim rozpoczynają edukację już od urodzenia i starają się wyczuwać, kiedy dziecko chce oddać mocz.
„Kobieta wówczas wydaje z siebie specjalny dźwięk-gwizd, żeby przypomnieć dziecku, co trzeba robić”, wyjaśnia Anna-Lena Hellström. „Metoda gwizdania zaczyna się od urodzenia i w miarę upływu czasu stanowi coraz potężniejszy środek komunikacji z dzieckiem”.
Z badania wynika, że kobiety widzą postęp u swoich dzieci zanim osiągną one wiek trzech miesięcy. Większość niemowląt umie korzystać z nocnika samodzielnie po 9 miesiącach, jeśli przypomina im się o tym, a generalnie niemowlęta potrafią dbać o swoje potrzeby fizjologiczne w wieku dwóch lat.
„Tak więc nie wiek, ale wczesne ćwiczenie korzystania z nocnika, jest głównym czynnikiem ich rozwoju i umiejętności kontrolowania pęcherza” – twierdzi profesor Hellström. Jej zdaniem „badanie pozwoliło także odkryć, że wietnamskie dzieci opróżniają pęcherz skuteczniej”.
Szwedzi przywykli do poglądu, że dzieci nie potrafią korzystać z nocnika i że rodzice muszą czekać na to, aż będą starsze, żeby mogli przestać używać pieluch.
Przykład z Wietnamu pokazuje, że lepiej wyćwiczona komunikacja pomiędzy rodzicami a ich dziećmi może pozwolić na szybszą i bardziej efektywną naukę prawidłowego oddawania moczu.
Komentarze do: Gwizdanie pozwala na wyeliminowanie pieluch