Lekarze powinni ufać swojej intuicji. Do takiego wniosku doszli specjaliści z Uniwersytetu Oksfordzkiego (Anglia) oraz Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia). „W przypadku lekarzy pierwszego kontaktu, intuicja jest nieodzownym narzędziem pracy”, mówi doktor Ann Van den Bruel z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Na potwierdzenie przytacza wyniki badań przeprowadzonych na 3369 dzieciach w wieku poniżej 16 roku życia. 6 pacjentom zlecono hospitalizację ze względu na wystąpienie poważnych infekcji.
Naukowcy dowiedli, że w dwóch z sześciu zanotowanych przypadków można by było uniknąć zakażenia, gdyby pediatra zaufał swojej intuicji. Odbyłoby się to jednak kosztem 44 fałszywych alarmów w przypadku nietrafnej diagnozy.
Zobacz również:
Specjaliści są jednak zdania, że dzięki intuicji można zniwelować liczbę błędnych rozpoznań, nie wszczynając przy tym tak wielu fałszywych alarmów.
Eksperci podkreślają, że przeczucia lekarzy nie są zupełnie bezpodstawne; mają na nie wpływ takie czynniki jak: wygląd dziecka, jego oddech, ruchy ciała oraz stopień zaniepokojenia rodziców.
„Pediatrzy z całej Europy przyznają, że w ich codziennej praktyce zdają się na własną intuicję. Z naszych badań wynika jednak, że znaczenie przeczucia w zawodzie lekarza jest często bagatelizowane. Intuicja jest potężnym narzędziem w podejmowaniu decyzji, dlatego nie należy jej ignorować,” podsumowuje dr Ann Van den Bruel.
Komentarze do: Intuicja w zawodzie lekarza