Jak należy się odżywiać podczas karmienia piersią?
Karmienie piersią jest normalną czynnością, z którą mamy do czynienia po narodzinach dziecka. Jako, że jest to zwykły proces nie wymaga zastosowania specjalnych ograniczeń w diecie. Nie jest do końca jasne w jakim stopniu odżywanie matki oddziałuje na skład pokarmu, za to wiadome jest, że ma ono bardzo duży wpływ na samopoczucie i kondycję organizmu.
Zdrowe odżywanie w tym okresie jest ważne nie tylko ze względu na zdrowie dziecka, ale także pomaga ustabilizować laktację, a tym samym możliwe jest utrzymanie odpowiedniej ilości pokarmu (mleka). Z tego względu istotne jest by w codziennym jadłospisie brać pod uwagę produkty mleczne, jaja, dobre gatunkowo mięsa i tłuszcze, pieczywo, kaszę, warzywa, owoce. Dodatkowo karmiąca matka powinna pić dużo płynów, przy czym najlepiej wodę, herbaty owocowe bądź rozcieńczane soki. Nie jest powiedziane, że karmiąca matka nie może pozwolić sobie na kawę. Owszem jest to dopuszczalne, ale kawa nie powinna być zbyt mocna.
Ważne jest by podczas karmienia piersią obserwować swoje dziecko. Każde dziecko jest inne i z tego względu może reagować różnie na poszczególne produkty. By prawidłowo dopasować dietę do
potrzeb dziecka należy go uważnie obserwować i eliminować z jadłospisu te produkty, po których u malucha pojawiała się kolka czy wysypka.
Niewskazane jest spożywanie różnego rodzaju fast-foodów. Takie posiłki nie mają zbyt wielu produktów odżywczych. Poza tym należy unikać przyrządzania dań z proszku czy też spożywania sztucznie barwionych napojów lub innych produktów, które zawierają stosunkowo duże ilości niezdrowych tłuszczów czy związków chemicznych.
Zobacz również:
Dodatkowo pierwsze kilka miesięcy życia dziecka wiąże się z unikaniem posiłków składających się z produktów wzdymających lub silnie uczulających. Do produktów uczulających zaliczyć możemy orzechy, czekoladę bądź owoce cytrusowe. U dzieci w pierwszych kilku miesiącach zaobserwować można częstsze występowanie wzdęć brzuszka, co zmienia się wraz z dojrzewaniem przewodu pokarmowego.
Istotne jest by odżywanie podczas karmienia piersią odbywało się w sposób rozsądny. Wiele matek po urodzeniu dziecka eliminuje ze swojego jadłospisu mleko i jego przetwory tylko dlatego, że mleko okazuje się być częstym produktem uczulającym. Jednak takie postępowanie profilaktyczne nie jest dobre. Mleko i jego przetwory zawierają dużo wapnia i innych odżywczych składników pokarmowych, dlatego też nie należy podejmować decyzji o wykluczeniu tych produktów z diety bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Taka dieta konieczna jest tylko wtedy kiedy ewidentnie widać, że dziecko reaguje alergicznie na tego rodzaju produkty. W sytuacji gdy odrzucenie mleka okaże się być konieczne karmiąca matka powinna dostarczyć organizmowi białko w innej postaci. Ważne jest, żeby przyjmować w tym czasie preparaty witamin.
Poza tym każda matka zobowiązana jest zwiększyć kaloryczność swojej diety podczas karmienia piersią o 500 kcal z racji tego, że czynność ta przyczynia się do zużywania większej ilości energii. Dodatkowo zwiększeniu ulega również zapotrzebowanie na białko, które powinno być spożywane w ilości ok. 110g/dzień, podczas gdy przed ciążą wystarczające było spożywanie ok. 70-90g/dzień. Ważne jest by karmiąca matka wzięła pod uwagę źródła tłuszczu w diecie, ponieważ wraz z karmieniem piersią konieczne okazuje się zwiększenie ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Komentarze do: Jak należy się odżywiać podczas karmienia piersią?